Güneş Enerjisi

TarımGES Kuraklığın Etkilerini Azaltabilir

Hohenheim Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, fotovoltaik solar sistemlerinden kaynaklanan gölgelemenin özellikle kurak dönemlerde tarımsal verimi artırabileceğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Yeni bir araştırmaya göre tarımGES sistemleri kuraklığın bitkisel gıda üretimi üzerindeki etkilerini hafifletebilir. Yakın zamanda Plants, People, Planet dergisinde yayınlanan “How to reconcile renewable energy and agricultural production in a drying world” başlıklı çalışmaya göre, gölgeleme genellikle yeterli su olduğunda mahsul verimini azaltırken, bitkiler daha az buharlaşmadan faydalandığı için aslında kurak dönemlerde verimin artmasına neden olabilir.

TarımGES’in mahsul verimi üzerindeki dengeleyici etkisi, araştırmacılar tarafından özellikle nüfus artışı ve Hindistan veya Afrika gibi belirgin kuraklıkların yaşandığı bölgelerde ve iklim değişikliği nedeniyle daha uzun kurak dönemlerin beklendiği Avrupa’da umut verici olarak değerlendirildi. Ancak, farklı sistemler için en uygun bitkilerin belirlenmesi için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

Mevcut çalışmalar, çoğu ürünün önemli bir verim kaybı olmaksızın %15’e kadar gölgelenmeyi tolere ettiğini, meyvelerin, meyveli ürünlerin ve bazı sebzelerin gölgelenmeden fayda sağladığını göstermektedir. Yapraklı sebzeler, yumrular, kök bitkileri ve bazı tahıllar minimum verim düşüşü yaşar.

Ayrıca bilim insanlarına göre, panel oryantasyonu ve gölgelendirmenin gerçek zamanlı kontrolü için bitki bazlı stres sinyallerinin araştırılması, akıllı tarımGES sistemlerin geliştirilmesine katkıda bulunabilir.


[1] PV Magazine

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu