Güneş Enerjisi

İtalyan Hükümeti 593 MW’lık bir TarımGES Projesini Daha Hayata Geçiriyor

İtalyan kabinesi Apulia ve Basilicata'nın güney bölgelerinde 13 tarımGES projesini onayladı.

İtalya Bakanlar Kurulu, ülke genelinde büyük ölçekli tesislerin geliştirilmesini daha da kolaylaştırmak amacıyla toplam 593,6 MW kapasiteye sahip 13 tarımGES projesinin inşasına izin verdi.

Projelerin 12 tanesinin güneydeki Apulia bölgesinde yer alırken, kalan bir tanesinin de komşu Basilicata bölgesinde kurulması planlanıyor. Onaylanan projelerin ek çevresel etki değerlendirmelerinden geçmesi gerekmeyecek.

Onaylanan projeler arasında Foggia ilindeki Stornara belediyesinde bir tarımGES tesisi ve Brindisi ilindeki üç farklı belediyede inşa edilecek 43 MW’lık bir tarmGES tesisi yer alıyor.

Foggia yakınlarındaki Manfredonia belediyesi için bir başka proje planlanmaktadır ve aynı ildeki Cerignola belediyesinde yaklaşık 53 MW’lık bir tesis inşa edilecek.

Hükümet ayrıca Cerignola belediyesinde “tarımsal-doğal-voltaik tesis” ve Stornara’da 48 MW’lık bir başka tesis için de yeşil ışık yaktı.

Basilicate’deki tarımGES tesisİ Potenza eyaletindeki Tolve belediyesinde yer alacak.

İtalyan hükümeti, Mart 2022’de yenilenebilir enerji izinlerine yönelik bir politika değişikliğine yanıt olarak bazı yenilenebilir enerji projelerine izin vermek için bölgesel yetkilileri atlamaya başladı. O tarihten bu yana İtalyan güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji piyasası belirgin toparlanma işaretleri gösterdi. Birkaç ay sonra, Ekim ayında hükümet 314 MW toplam kapasiteye sahip sekiz yenilenebilir enerji projesinin inşasına izin vermişti.


[1] PV Magazine

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu