Güneş Enerjisi

Almanya’da Güneş Enerjisi Elektrik Üretimini Yüzde 19 Artırdı

Almanya'da yenilenebilir enerji kullanımı artmaya devam ediyor. Ülkede enerji üretimi için kullanılan güneş enerjisi elektrik üretimini yüzde 19 artırdı.

Fraunhofer Güneş Enerjisi Sistemleri Enstitüsü’nden (ISE) gelen açıklamaya göre, Almanya’da elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı, 2022’de yüzde 49,6 oldu. Bu oran Almanya’da toplam elektrik üretiminin yaklaşık yarısını oluşturuyor.

Ülkede güneş enerjisi kurulumuna teşvik edilmesi güneş enerjisi sistemlerinin kullanımını artırdı. Bunun yanında güneşli havaların devam etmesi de güneş enerjisinin elektrik üretimini yüzde 19 artırdı.

2022 yılında güneş enerjisi sistemleri yaklaşık 58 TWh üretti. Bunun 53 TWh’si kamu şebekesine aktarıldı ve geri kalan 5 TWh öz tüketim için kullanıldı.

Ayrıca, Nisan, Ağustos ve Ekim aylarında güneş enerjisi santralleri kömür yakıtlı elektrik santrallerinden daha fazla elektrik üretti. Mart-Eylül ayları arasında ise güneş enerjisi santralleri üretimi gaz yakıtlı elektrik santrallerinden daha fazla enerji üretti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu