Güneş Enerjisi

Almanya Güneşte 70 GW Kurulu Güce Ulaştı

Almanya, bu yılın ilk üç ayında 2,65 GW yeni güneş enerjisi kurulu kapasitesini devreye aldı. Sadece Mart ayında, ülke 944 MW'lık yeni güneş enerjisi kapasitesini devreye alarak toplamda 70,1 GW güneş kurulu gücüne ulaştı.

Almanya Federal Ağ Ajansı (Bundesnetzagentur), Mart ayında 944 MW’lık yeni güneş enerjisi kurulu gücünün devreye alındığını açıkladı. Bu rakam, Şubat ayında devreye alından 746 MW’a kıyasla önemli bir artışı temsil ederken, yeni kurulan güneş enerjisi kapasitesi Mart 2022’ye kıyasla hafif bir büyümeye işaret ediyor.

Bu yılın ilk üç ayında, yeni kurulan güneş enerjisi kapasitesi, geçen yılın aynı dönemindeki 1,97 GW seviyesinden 2,65 GW’a yükseldi.

Yılın ilk çeyreğinde, devreye alınan güneş enerjisi kapasitesinin yaklaşık 598 MW’ı Bavyera eyaletinde kuruldu. Kuzey Ren-Vestfalya 397,6 MW ile ikinci sırada yer alırken, Baden-Württemberg 380,8 MW ile üçüncü sırada yer aldı.

Mart ayı sonunda, Almanya’nın kümülatif güneş enerjisi kapasitesi 70,1 GW’a yükseldi. Ülkenin 2030 yılı güneş enerjisi hedefine ulaşabilmesi için her ay en az 1,55 GW yeni güneş enerjisi eklemesi gerekiyor.


[1] PV Magazine

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu