Güneş Enerjisi

Almanya’da Yeni Bir Tür Solar Kiremit Geliştirildi

Alman Creaton ve binaya entegre fotovoltaik (BIPV) uzmanı Autarq, yeni bir tür solar kiremit tasarladı.

Yeni “Creaton PV-Autarq” ürünü, Autarq tarafından sağlanan küçük monokristal fotovoltaik (PV) elemanları için bir taşıyıcı görevi gören pürüzsüz, düz bir tuğla olan Creaton’s Domino siyah kiremitine dayanmaktadır. Kiremitin ön tarafında 3,2 mm, sertleştirilmiş tek bir güvenlik camı bulunuyor.

Solar kiremit, -40 C ila 85 C arasında bir çalışma sıcaklığına sahip olup 5.400 Paskal’a kadar mekanik stres seviyelerine dayanabilmektedir. Uzun ömür ve dayanıklılık IEC 61215’e göre ve güvenlik IEC 61730’a göre de sertifikalandırılmıştır. Bileşenlerin 25 yıla kadar garantisi vardır.

Creaton Satış Direktörü Florian Scherr, “Creaton PV-Autarq kiremit sistemi modüler bir yapıya sahiptir ve bu nedenle karmaşık çatı alanları için mükemmel bir uygunluk sağlamaktadır.” dedi.

Solar çatı kiremitleri orijinal kiremitlerle birlikte döşenebilir ve güneş panel alanının boyutu esnek bir şekilde tasarlanabilir. Kiremitler, yerleştirildikleri zaman geçmeli bağlantılar ile ayrı ayrı birbirine bağlanabilmekte ve tüm bağlantı kabloları ile birlikte fiş kontakları tuğlaların altında gizli kalır ve hava koşullarına karşı korunmaktadır.


[1] PV Magazine

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu