Elektik PiyasasıEnerji DepolamaGüneş EnerjisiRüzgar Enerjisi

Farklı Dağıtım Bölgelerindeki Tesisler için Mahsuplaşmalara İlişkin Usul ve Esaslar Yayınlandı

Yapılan düzenlemeden 12 Mayıs 2019 tarihi öncesi kabul edilen tesisler yararlanamayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 24 Haziran 2023 Cumartesi tarihli ve 32231 sayılı Resmî Gazete’de bir takım kurul kararları yayınlandı. Yayımlanan bu kurul kararlarına göre, “Farklı Dağıtım Ya Da Görevli Tedarik Şirketi Bölgesinde Yer Alan Üretim ve Tüketim Tesislerinin Mahsuplaşma İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar” ile ilgili düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Bu düzenlemeden ise 12 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanmış olan lisanssız elektrik üretim yönetmeliği öncesinde bağlantı anlaşması çağrı mektubu düzenlenen, anlaşması imzalanan veya kabul edilen tesisler bu düzenlemeden yararlanamayacak.

Ayrıca kapsam dışında olacak diğer tesislerde aşağıdaki listelendiği gibidir.

  • OSB dağıtım lisansı sahibi tüzel kişilere ait olan,
  • Saatlik mahsuplaşmaya tabi olan,
  • Depolama birimleri kurulan lisanssız elektrik üretimi tesisleri
  • Yenilenebilir kaynaklara dayalı olmayan lisanssız elektrik üretim tesisleri

Yayınlanan bu Usul ve Esaslara göre lisanssız elektrik üretim tesisi sahibi gerçek veya tüzel kişiler, farklı dağıtım veya görevli tedarik şirketlerinin bölge sınırları içerisinde olan üretim ve tüketim tesislerinin mahsuplaşmalarını, bir veya birden fazla grup oluşturarak gerçekleştirme olanağına sahip olacaklar.

Tabi bu işlemlerin gerçekleşebilmesi için de üretim ve tüketim tesis noktalarının aynı Vergi Kimlik Numarasına sahip gerçek veya tüzel kişiye ait olması gerekmektedir.

Eğer birden fazla tüketim noktası var ise bu noktaların tamamının aynı abone grubuna ait olması ve aylık mahsuplaşma hükümlerine tabi olması da zorunlu olacak.

Bir takvim yılında aynı vergi kimlik numarasına sahip bir tüketiciye ait yalnızca bir grup ilişkilendirmeye konu olabilecek ve gruplar arasında üretim ve tüketim tesisi değişimi yapılamayacak.

Elektrik enerjisini son kaynak tedarik tarifesi kapsamında alan tesislerin tüketimlerine kadar olan üretimleri bu tarifeden, tüketimlerini aşan üretimleri ise satış limitine kadar ait oldukları ilgili tarife üzerinden hesaplanacak.


[1] Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 22/06/2023 Tarihli ve 11917, 11923, 11928, 11929 ve 11930 Sayılı Kararları

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu