Elektik PiyasasıEnerji DepolamaGüneş EnerjisiRüzgar Enerjisi

EPDK, Teminatı Zamanında Yatırmayan Depolama Tesis Başvurularını Reddedecek

EPDK, 30 gün içinde teminatı yatırmayan depolamalı RES ve GES tesislerinin başvurularını reddecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 13 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile 30 gün içerisinde teminat yatırma yükümlülüğünü yerine getirmeyen depolamalı RES ve GES tesislerinin başvuruları reddedilecek.

2 Kasım 2013 tarihli ve 28809 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğine aşağıdaki geçici madde eklenerek bu karar yürürlüğe girmiştir.

“Depolamalı elektrik üretim tesisi önlisans başvurularında teminat sunulmasına ilişkin yükümlülük

GEÇİCİ MADDE 39- (1) Yönetmeliğin 12 nci maddesinin on dördüncü fıkrası kapsamında 30/6/2023 tarihine kadar yapılan önlisans başvurularından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla henüz bağlantı görüşü oluşturulmamış başvuruların teminat sunma yükümlülüklerine ilişkin olarak; TEİAŞ tarafından olumlu bağlantı görüşü oluşturulan başvurular için teminat sunma yükümlülüğünün, Kurum tarafından yapılan bildirimin şirkete tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde yerine getirilmesi zorunludur. Bu süre içerisinde söz konusu yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde; önlisans başvurusu Kurul kararı ile reddedilir.”

Bu karar yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girmiştir.


[1] 13 Temmuz 2023 Tarihli 32247 Sayılı Resmi Gazete Kararı

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu