Enerji DepolamaGüneş EnerjisiRüzgar Enerjisi

Elektrik Depolama Yatırımları için Toplam 909 Başvuru Yapıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz 19 Kasım’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren elektrik depolama düzenlemesi sonrası depolamalı güneş ve rüzgar santrali kurmak için yapılan başvurulara ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan elektrik depolama düzenlemesinin enerji sektöründe çığır açtığını belirten Yılmaz, öncelikli hedeflerinin enerji tedarikini artırmak ve bunu da yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamak olduğunu vurgulayarak, depolama sistemleriyle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı santrallerin de baz yük santrali şeklinde çalışabileceğini de sözlerine ekledi.

Elektrik Depolamada Yerli Üretim Hız Kazanacak

 Yılmaz, başvurulara ilişkin şu verileri paylaştı:

“Düzenleme yayımlanalı hemen hemen 2 hafta olmadan kurumumuza depolamalı rüzgar ve güneş santrali kurmak için üstün dereceli düzeyde müracaat yapıldı. Şu anda 110 milyar dolara ulaşan bir yatırım talebi söz konusu. Mevcut kapasite dikkate alındığında, bu miktarın 40-45 milyar dolarının sahaya yansımasını bekliyoruz. Yatırımcının ortaya koyduğu bu iştah sektörümüz ve ülkemiz için gurur verici. Bizler bu düzenlemeyi, ülkemizin potansiyeline inanarak ve yatırımcımıza duyduğumuz güvenin boş çıkmayacağını bilerek yapmış olduk. ‘Enerji sektöründe yeni bir dehemmiyet başlıyor’ derken bu içi boş bir söylem değildi. Sadece yatırım tutarı olarak değil, istihdam, yerli teknolojilerin ve batarya üretiminin gelişimi noktasında da ülkemizi çok güzel günler bekliyor. Bu süreçte bizlere daima destek olan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Bakanlığımıza da teşekkür ediyoruz.”

Depolamalı Güneş için 334 Başvuru Yapıldı

Kuruma yapılan başvuruların 334’ü depolamalı güneş, 575’i depolamalı rüzgar tesisleri oluşturdu.

Mustafa Yılmaz EPDK’ya yapılan başvuruların şu ana kadar kurulu güç olarak 67.349 MW seviyesine karşılık geldiğini belirtti.

Toplamda güneş ve rüzgar olmak üzere 67.349 MW kurulu gücünde 909 başvuru yapıldığını belirten Yılmaz, bu başvurulardan 19.881 MW kurulu gücündeki 334 başvurunun güneş enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretimi, 47.468 MW kurulu gücündeki 575 başvurunun ise rüzgar enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretimi kapsamında olduğunu belirtti. 

Elektrik depolama düzenlemesi, elektrik depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcıların, taahhüt ettikleri depolama tesisinin kurulu gücü kadar güneş ve rüzgar enerji tesisi kurmak için ön lisans başvurusunda bulunmasına da olanak sağlıyor.


[1] Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu