İklim Değişikliği

Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliğinde Yeni Düzenlemeler

PCB (poliklorlu bifeniller) içerikli atıklar ve işlenemeyen madeni yağ toplama yükümlülükleri alanlarında bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler özellikle atık yağların yönetimi konusunda büyük değişimler getiriyor.

12 ocak 2023 tarihinde yayınlanan Resmi Gazeteye göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliğinde değişiklikler yaptı.

ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİNDE YENİ DÜZENLEMELER ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN YAYINLANDI

Yayınlanan değişikliklere göre poliklorlu bifeniller (PCB) içeriği seviyesi sebebiyle rafinasyon tesisleri tarafından işlenemeyen atık yağların önce PCB arındırma tesisinde değerlerinin rafinasyon işlemine uygun hale getirilmesinin ardından işleme tabi tutulacağı hükmü yer aldı.

Yağ üreticilerinin piyasaya sundukları madeni yağları toplama  zorunlukları kaldırıldı, madeni yağ üretiminde kullanılan atık yağdan üretilmiş zorunlu baz yağ oranları da düşürüldü.

Resmi Gazetede son yayınlanan düzenleme ile atık yağ rafinasyon tesislerine deneme üretimine bağlı çevre lisansı verilme şartlarında da değişiklikler yapıldı. Gerekli şartları sağlayamayan tesislerin bir yıl içerisinde deneme üretimini yeniden yapmamaları durumunda lisanslarının iptal edilebileceği hükmü de yer aldı. Atık yağların araçlar arası nakli işlemlerinde de yeni koşullar belirlendi.

Kaynak;

[1] Resmi Gazete’de Atık Yağların Yönetiminde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu