Elektik Piyasası

TEİAŞ, 2024 Nisan Ayı Kapasite Duyurusunu Yayınladı

TEİAŞ tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan, lisanslı, lisanssız ve hibrid santraller için ayrılan kapasite tahsisleri ile ilgili son durumu gösteren duyuru yayınlandı.

Kurum tarafından yapılan duyuru ise şu şekilde oldu:

Kapasite tahsisleriyle ilgili olarak T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından 08.02.2024 tarihli ve 12415 sayılı Karar alınmıştır. Bu kapsamda “İletim Seviyesi Kalan Kapasite Tablosu” ve “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği İletim Sistemine Bağlantı Başvuruları Teknik Değerlendirme Raporu” aşağıda yer almaktadır.

Açıklanan kapasitelerin %25’lik bölümü tüketim tesisleri ile trafo merkezlerinin aynı il sınırları içinde olacağı lisanssız yatırım başvuruları için sağlandı. Buna göre de toplam kapasite 165,7 MW olarak açıklandı. Kalan %75’lik bölüm ise diğer başvurular için ayrıldı.

Bununla birlikte aynı il sınırları içerisinde tüketim tesisi bulunan, ancak bulundukları ilde açıklanan kapasitenin %25’lik bölümünün dolduğu yatırımcıların başvuruları ise o il için açıklanan kapasitenin %75’lik bölümü için yapılacak diğer başvurular ile birlikte değerlendirildi.

İletim seviyesinden yapılacak başvurularda ise TEAİŞ tarafından ilgili yazıda ekli olarak paylaşılan bölgesel kapasiteler tahsis edildi.

TEİAŞ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu