Elektik Piyasası

EPDK, Deprem Bölgesindeki Lisanssız Elektrik Üretim Tesisleri İçin Yeni Karar Aldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 6 Şubat 2023 depremi sonrasında afet bölgesi ilan edilen illerdeki lisanssız elektrik üretim tesislerinin ihtiyaç fazlası elektrik satışlarına yönelik bir karar yayımladı. 

24 Ekim 2023 tarihli ve 32349 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, afet bölgesi ilan edilen illerdeki lisanssız elektrik üretim tesislerinde üretilen elektriğin satışa konu edilebilecek miktarı, diğer illerdeki tesislerin üstünde olabilecek.

Karara göre afet bölgesi ilan edilen Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa illerinde 2023 yılında devreye giren lisanssız elektrik üretim tesislerinde ihtiyaç fazlası olarak üretilen elektriğin tamamı satışa konu edilebilecek. Bununla birlikte aynı illerdeki tüm lisanssız elektrik üretim tesislerinin satışa konu edebilecekleri ihtiyaç fazlası elektrik üretim miktarları da diğer illerdekinin üstünde olabilecek.

Bu tesislere bağlı tüketim noktalarının 2023 ve 2024 yıllarına ait mahsuplaşılmamış tüketimlerinin, 2022 tüketimlerinden düşük olması halinde, satışa konu edilebilecek ihtiyaç fazlası elektrik miktarının hesaplanmasında 2022 yılına ait mahsuplaşılmamış elektrik miktarı temel alınacak.

Daha Önce Sınırlama Getirilmişti

EPDK tarafından 11 Ağustos 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Kurul Kararı ile 12 Mayıs 2019 tarihli yönetmelik değişikliği sonrası devreye giren lisanssız elektrik üretim tesislerinin satışa konu edilebilecek elektrik üretim miktarı, tüketim noktalarının mahsuplaşılmamış toplam tüketim miktarları ile sınırlanmıştı.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketinin ardından, EPDK tarafından 22 Ağustos 2023 tarihinde yayımlanan Kurul Kararı ile afet bölgesi ilan edilen illerdeki hasarlı ve ağır hasarlı yapılar ile yıkılmış ve yıkılacak yapılarla ilişkili lisanssız üretim tesislerine yönelik olarak da bu tesislerde tüketim noktalarında elektrik tüketimi olmaması veya sözleşme gücünden az olması halinde üretilen elektriğin 9 Mayıs 2023 – 31 Ağustos 2024 tarihleri arasında YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak sunulamayacağına dair de bir istisnai hüküm getirilmişti.


 Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 19/10/2023 Tarihli ve 12138 Sayılı Kararı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu