Elektik Piyasası

EPDK Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nde değişiklik Taslağı Yayınladı

Türkiye’de enerji piyasasını düzenleme ve denetleme işlerinden sorumlu olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) önemli bir duyuru yaptı. Lisanssız elektrik üretim yönetmeliği hakkında duyuru yayınlayan kurum bu yönetmelikte değişikliğe gideceğini, bunun için hazırladıkları taslağı da kamuoyunun görüş ve önerilerine açtığını belirtti.. 19 Ocak 2023 tarihinde kurumun resmi web adresi üzerinden yayınlanan tebliğ elektrik üreticileri için kritik.

3 Şubat 2023 tarihine kadar taslağı yayında bırakacaklarını ve bu esnada kamuoyunun görüş ve önerilerini alacaklarını bildiren EPDK, ilgili kişilerin taslağa dair talep ve önerilerini epdlisanssiz@epdk.gov.tr mail adresine MS Word dosyası olarak gönderebileceğini belirtti.

EPDK

EPDK Taslağında Değişiklik Öngören Maddeler

EPDK tarafından kamuoyunun görüş ve önerilerine açılan taslak bazı maddelerde değişiklik öngörüyor. Çalışmada Bağlantı anlaşması başvurusu başlıklı 17’inci , Üretim tesislerinin işletmeye girmesi ve sistem kullanımı başlıklı 19 ve Tüketim ihtiyacına yönelik uygulamalar başlıklı 30’uncu maddelerinde değişiklik öneriliyor. Çalışma ayrıca 30’uncu maddeye 8’inci fıkra olarak aşağıdaki bölüm ile Kurulu güç düşürme işlemleri başlıklı Geçici 8’inci maddenin eklenmesini de içeriyor.

Söz konusu maddeler şu şekilde;

(8) Lisanslı üretim tesisleri ile aynı tesis sahasında yer alacak ve aynı ölçüm noktasından bağlanacak şekilde lisanssız elektrik üretim tesisi kurulması halinde; ilgili üretim tesislerinin ilgili şebeke işletmecisi ile yaptığı veriş yönlü bağlantı ve sistem kullanım anlaşması imzalanmaması zorunludur. Bu fıkra hükmü kapsamında yer alan üretim tesislerinden şebekeye herhangi bir enerji akışı olması halinde bahse konu enerjinin lisans veya lisanssız mevzuatı kapsamında herhangi bir uzlaştırmaya ve mahsuplaşmaya konu edilmeyerek sisteme verilen enerji YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak dikkate alınır.

Kurulu güç düşürme işlemleri

GEÇİCİ MADDE 8-

(1) Üretim tesisinin henüz kabulü yapılmayan ve mahsuplaşma işlemleri 26 ncı madde kapsamında yürütülecek kişilerce bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 (altmış) gün içerisinde başvuruda bulunulması halinde, bir defaya mahsus olmak üzere bağlantı anlaşmasına çağrı mektubunda ve bağlantı anlaşmasında yer alan kurulu güçten yüzde onun üzerinde eksiltme yapılabilir.

Kaynak;

[1] EPDK RESMİ SİTESİ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu