Elektik Piyasası

EPDK Kararı ile Elektrik Tavan Fiyatı Düşürüldü

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararı ile sanayi elektriği fiyatlarında yaklaşık %12 oranında indirim gelmesi bekleniyor. Bu karar ile birlikte üreticinin yüzü gülecek. Uzun zaman sonra elektrik tavan fiyatı düşürüldü ve bu kapsamda faturalarda rahatlama bekleniyor.

EPDK Kurul Kararı ile serbest piyasa elektrik fiyatının 4200 TL olan megawatt/saat tavan fiyatı 3600 TL’ye indirildi .Kurul Başkanı Mustafa Yılmaz yayınlanan basın açıklamasında elektrik üretim maliyetlerindeki düşüşleri takip ettiklerini ve vakit kaybedilmeden piyasaya yansıtılması için özenle çalıştıklarını belirtti. Böylece elektrik tavan fiyatı düştü.

Ayrıca elektrik fiyatlarında maliyet düşüşlerinin devam edeceğini öngördüklerini ifade eden Kurul Başkanı Yılmaz, sanayi elektriği tarifesinde Şubat ayından itibaren yaklaşık %12 düşüşler olmasını beklediğini de belirtti.

Elektrik Tavan Fiyatı

Tüm Abonelerin Elektrik Tavan Fiyatı Düşecek

Elektrik fiyatlarında beklenen düşüşün sanayi elektriğinin yanı sıra tüm tüketici tarifelerine olumlu yansıyacağını müjdeleyen Yılmaz açıklamalarına şunları ekledi;

 “Elektrik piyasamızdaki fiyatlarda düşüş seyri devam ediyor, özellikle kış ayları için bu gerçekten çok olumlu bir gelişme. Kurulumuzun aldığı kararla serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4.200 TL/MWh’den 3.650 TL/MWh’ye düşürdük. Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin Şubat’tan itibaren %12 düzeyinde düşmesini bekliyoruz.

Azami uzlaştırma fiyat mekanizmamızla oluşan havuz ile bütün tüketicilerimizi korumaya devam ediyoruz. Bunun yanı sıra maliyet bazlı düşüşler de elbette çok önemli. Piyasalarda maliyet bazlı yaşanan bu düşüş öncelikle büyük tüketimi olan sanayi tüketici grubuna doğrudan yansıyor. Ancak bu düşüş süreci devam ettikçe -ki devam etmesini öngörüyoruz- çok kısa zaman içinde bütün tüketicilerimiz için yansımasını göreceğiz.”

EPDK’nın serbest piyasada elektrik tavan fiyatını yıl başında 4,800 TL/MWh (megawatt/saat)’ten 4,200 TL/MWh (megawatt/saat)’e düşürdüğünü hatırlatan Mustafa Yılmaz alınan son karar ile tavan fiyatın 3,650  TL/MWh (megawatt/saat) olarak belirlenmesinin ardından serbest piyasa elektriği kullanıcısı olan sanayi kuruluşlarında elektrik tüketim bedelinin Şubat ayından itibaren %10 ila %15 oranında düşmesi beklenildiğini ifade etti.

Kaynak;

[1] Resmi Gazete

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu