Elektik PiyasasıGüneş EnerjisiRüzgar Enerjisi

EPDK Başkanı Yılmaz: 8 Ayda 16 Bin MW Lisanssız Başvuru Geldi

EPDK Başkanı Yılmaz: Lisanssız elektrik üretim tesislerinin kapasitesi 10 bin MW'a yaklaştı.

Enerji Piyasası Dü­zenleme Kuru­mu (EPDK) Başka­nı Mustafa Yılmaz, yapılan düzenlemeler ile son 8 ayda 16 bin MW’a yakın lisanssız elektrik üretim başvurusu aldıklarını ve 6 bin 700 MW’lık kapasite tahsis edildiğini belirtti. Bunun da sahada 5,7 milyar dolarlık bir yatırım oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Gerçek Tüketiciler Elektrik Üretip, Satıyor

Yılmaz, yapılan düzenlemelerle kısa yoldan kar sağlamak isteyenlerin değil gerçek tüketicilerin lisanssız elektrik üretip sattıklarını belirtti. Faal olan lisanssız tesislerin gücünün yüzde 75’ini karşılayan çağrı mek­tubu verildiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca lisanssız tesislerin kurulu gücünün de 10 bin MW seviyesine yaklaştığının da altını çizdi.

Elektrik Üretim Maliyetleri Düşüyor

Yılmaz, yaptıkları bu dü­zenleme ile tüketim fazlası elektrik üretimi ger­çekleştiren tesislerin fazla üre­timlerini YEKDEM’e “be­delsiz katkı” olarak verdiğini ve bunun da elektrik üretim maliyetlerinde düşüş sağla­dığına dikkat çekti.

Bu düzen­leme sayesinde sadece be­lediyeler ve sanayi bölgeleri değil, tarımsal üreticiler ve turizm işletmecileri de dahil her abone grubunun tüketti­ği enerjinin üreticisi konu­muna geldiğini söyleyen Yıl­maz, şunları kaydetti: “Ör­neğin 1 milyon kWh elektrik tüketen bir kişi, cari yıldaki aylık mahsuplaşmanın aka­binde en fazla 1 milyon kWh enerjisini satışa konu edebi­liyor.” dedi.

Yılın ilk ayından itiba­ren ihtiyaç fazlası enerjiye is­tinaden ödemeler yapılıyor, 1 milyon kWh’ı aşan üretimler ise YEKDEM’e ‘bedelsiz kat­kı’ olarak yansıtılıyor. Böyle­ce hem Türkiye’nin enerji arz güvenliğine katkı sağlanıyor hem de elektrik üretim mali­yetlerindeki düşüşün fatura­lara da yansımasının önü açı­lıyor.” şeklinde de sözlerine devam etti.


[1] Dünya Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu