Elektik PiyasasıEnerji DepolamaGüneş EnerjisiRüzgar Enerjisi

Yeni YEKDEM, Yerli Katkı Fiyatları ve Süreleri Yayınlandı

Güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri için YEKDEM taban fiyatı 4,95 $-cent/kWh, YEKDEM Tavan fiyatı ise 6,05 $-cent/kWh oldu.

1 Mayıs 2023 Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Kararı ile yeni YEKDEM, yerli katkı fiyatları ve süreleri yayınlandı.

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren işletmeye giren veya girecek olan YEK Belgeli, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisleri için, aşağıdaki tabloda yer alan fiyatlar, yine aynı tabloda verilen süreler boyunca uygulanmasına ilişkin karar yayınlandı.

Buna göre güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri için YEKDEM taban fiyatı 4,95 $-cent/kWh, YEKDEM Tavan fiyatı ise 6,05 $-cent/kWh ve YEKDEM fiyat uygulama süresi de 10 yıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca yerli katkı uygulama süresi de 5 yıl oldu.

Rüzgar veya güneş enerjisine dayalı üretim tesisi ile bütünleşik elektrik depolama tesisleri için YEKDEM taban fiyatı 5,85 $-cent/kWh, YEKDEM tavan fiyatı 7,15 $-cent/kWh ve YEKDEM fiyat uygulama süresi de 10 yıl oldu. Ayrıca bu tesisler için Yerli katkı fiyatı uygulama süresi de 10 yıl olarak belirlendi.

Rüzgar enerjisine dayalı üretim tesislerinde de karasal için YEKDEM taban fiyatı 4,95 $-cent/kWh, YEKDEM tavan fiyatı 6,05 $-cent/kWh ve YEKDEM fiyat uygulama süresi de 10 yıldır Ayrıca bu tesisler için Yerli katkı fiyatı uygulama süresi de 5 yıl olarak belirlendi. Deniz üstü tesislerde ise YEKDEM taban fiyatı 6,75 $-cent/kWh, YEKDEM tavan fiyatı 8,25 $-cent/kWh ve YEKDEM fiyat uygulama süresi de 10 yıl oldu. Bu tesisler için yerli katkı fiyatı uygulama süresi de 5 yıl olarak belirlendi.

1 Temmuz 2021 tarihinden bu kararın yayınlanma tarihine kadar işletmeye giren ve YEKDEM’den yararlanan YEK Belgeli üretim tesisleri için Karar kapsamında geriye dönük herhangi bir fiyat farkı ödenmez.

1 Temmuz 2021 tarihinden bu kararın yayınlanma tarihine kadar işletmeye giren veya girecek YEK Belgeli üretim tesisleri için yukarıdaki tabloda belirtilen fiyatların uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecektir.


[1] 1/7/2021 Tarihinden 31/12/2030 Tarihine Kadar İşletmeye Giren/Girecek YEK Belgeli Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Elektrik Üretim Tesisleri İçin Uygulanacak Fiyatlar ve Süreler ile Fiyatların Güncellenmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 7189)

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu