Enerji DepolamaGüneş EnerjisiRüzgar Enerjisi

Elektrik Depolama Başvurularının Yatırım Değeri 230 Milyar Doları Aştı

Elektrik depolama için 40 günde 2.753 adet 164.200 MW kurulu gücünde başvuru yapıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamaya göre elektrik depolama başvuruları 40 günde 2.753 başvuru ile 164.200 MW seviyesine ulaştı.

EPDK’den yapılan açıklamaya göre, 19 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ikincil mevzuat değişikliklerinin ardından EPDK, depolamalı elektrik üretimi kapsamında başvuruları almaya başladı.

Yapılan açıklamada yaklaşık 30.000 MW kapasite olmasına karşın 40 günlük sürede 164.200 MW kurulu gücünde toplam 2.753 adet başvuru yapıldığı bildirildi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 72.400 MW kurulu gücündeki 1542 başvurunun güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerine, 91.800 MW kurulu gücündeki 1211 adet başvurunun da rüzgar enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretim tesislerine ait olduğunu belirtti. Ayrıca yapılan bu başvuruların yatırım değerinin de 230 milyar doları aştığını vurgulayan Yılmaz, mevcut kapasite dikkate alındığında bu miktarın 40-45 milyar dolarının sahaya yansımasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Elektrik depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcılar, depolama kapasitesi kadar rüzgar ve güneş enerjisi santrali kurmak için Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından herhangi bir yarışma yapılmaksızın EPDK’ye ön lisans başvurusunda bulunabiliyor.

Elektrik Depolama Başvuru Süreci Nasıl İlerleyecek?

EPDK, başvurulara ilişkin değerlendirmelerini sürdürüyor. Bu sürecinin tamamlanmasının ardından değerlendirmeye alınan başvurular, başvuru sırasına göre kapasite tahsisi yapılabilmesi için TEİAŞ Genel Müdürlüğüne gönderilecek.

Kapasite tahsisi yapılan başvurular, teknik değerlendirmesinin yapılabilmesi amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına ulaştırılacak.

Başvuruda bulunan yatırımcılardan kapasite alanlara, diğer yükümlülükleri de sağlamaları halinde EPDK tarafından ön lisans verilecek.


[1] Anadolu Ajansı

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu