Elektik Piyasası

2024 Yılı İçin Kapasite Mekanizması Başvuruları Başladı

2024 yılında piyasa şartlarında çalışması zorlaşan kömür, gaz ve hidroelektrik santrallerine verilen kapasite mekanizması desteğinden yararlanmak isteyen şirketler 16 Ekim’e kadar başvurabilecek.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından yapılan duyuruya göre, 2024 yılı için Kapasite Mekanizması’ndan faydalanmak isteyen tüzel kişilerin en geç 16 Ekim 2023 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ilgili belgeleri TEİAŞ’a teslim etmesi gerekiyor. 

Kapasite Mekanizması Desteğiyle Santrallere Ödeme Yapılıyor

Yapılan duyuruda doğalgaz santralleri için verimlilik oranının üst ısıl değer olarak 9155 kcal/m3 baz alınarak hesaplanacağı belirtildi. Bu nedenle geçici kabulünde açık biçimde üst ısıl değer üzerinden verimlilik oranı yer almayan doğalgaz santrallerinin, verimlilik oranını belirtilen şekilde hesaplamaları ve verim hesabını da başvuru yapılan yazıya eklemeleri gerekiyor.

Kapasite mekanizması desteği, Türkiye’nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere, yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor.

TEİAŞ 2024 yılı için kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı olacak şekilde belirledi. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santralleriyle birlikte sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor.   


TEİAŞ’ın duyurusu için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu