Güneş EnerjisiRüzgar Enerjisi

Yerli Aksam Yönetmeliği Değişiyor

T.C. Enerji Bakanlığı yerli aksam yönetmelik değişiliğini görüşe açtı.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından “Yerli Aksam Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı” görüşe açıldı.

Buna göre Ek-3’teki [4] Görüş Bildirim Formu ile yönetmelik ile ilgili görüşler 15 Mayıs 2023 Pazartesi günü mesai bitimine kadar Bakanlık Genel Müdürlüğüne yazıyla veya yerliaksam@enerji.gov.tr e-posta adresine word dosyası olarak gönderilmesi gerekiyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir.

28/05/2021 tarihli ve 31494 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan yayımlanarak yürürlüğe giren Yerli Aksam Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair ” Yerli Aksam Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı” hazırlanmış olup, Ek-1’de Taslak Metin ve Ek-2’de Karşılaştırma Cetveli olarak yer almaktadır.

Bu kapsamda, yönetmelik taslağı üzerindeki görüş, değerlendirme ve önerilerinizi Ek-3’de verilen Görüş Bildirim Formuna işleyerek 15/05/2023 günü mesai saati bitimine kadar Genel Müdürlüğümüze yazıyla veya yerliaksam@enerji.gov.tr e-posta adresine word dosyası olarak gönderilmesi gerektiği kamuoyuna saygıyla duyurulur.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Yayınlanan karşılaştırma cetvelinde hibrit tesisler, yüzer güneş enerjisi, pompaj depolamalı hidroelektrik santralleri, enerji depolama üniteleri ve tesisleri gibi yeni alanlara yönelik uygulanacak yerli katkı desteklerinin kapsamı yer alıyor. [3]

Ayrıca 1 Mayıs 2023 Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Kararı ile de yeni YEKDEM, yerli katkı fiyatları ve süreleri yayınlanmıştı. Bu karar ile göre 2030 yılına kadar yerli katkı fiyat ve süreleri belirlenmiş oldu.


[1] T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

[2] EK-1 Taslak Metin

[3] Ek-2 Karşılaştırma Cetveli

[4] Ek-3 Görüş Formu

Yerli Aksam Yönetmeliği Nedir?

Yerli aksam yönetmeliği yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretim tesislerinde yerli aksam kullanımının desteklenmesi amacıyla, söz konusu tesislerde kullanılan aksamlara uygulanacak yerli katkı fiyatlarına ilişkin usul ve esasları kapsayan bir yönetmeliktir.

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu