Güneş Enerjisi

Ünlü Şirketten Türkiye’de Güneş Enerjisi Atılımı

20’nin üzerinde ülkede güneş enerjisi projeleri bulunan, özellikle Birleşik Krallıkta güneş enerjisi projelerine odaklanan Hive Energy şimdi de Türkiye’de İngiliz Ticaret Odasının (BCCT) da desteğiyle güneş enerjisi alanında yatırımlarını büyüttü.

Türkiye’de çalışmaları devam eden Çuhadar Enerji ve Viva Enerji firmalarıyla iş birliği yapan Hive Energy, finansman anlaşmaları ile 30 üzeri depolamalı GES (Güneş Enerjisi Santrali) projesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvuruda bulundu.

Şirketin yaptığı başvurular arasında Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Burdur, Niğde, Nevşehir, Karaman, Aksaray, Adıyaman, Şanlıurfa, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Balıkesir, Elazığ, Konya, Eskişehir, Ankara ve Yozgat’ta 11 megawatt ve 230 megawatt arasında santral projeleri bulunmakta.

Şirket hedeflediği projeler ile yaklaşık 4 gigawatt depolamalı enerji santralini faal hale getirerek Türkiye’ye 4 milyar dolar ve üzerinde yatırım girişi sağlamayı vadediyor.

Kuruluş, başvuru kapsamındaki projeleri 3 gigawattan ve Türkiye’nin proje ortakları Çuhadar enerji, Viva 2 Enerji, Viva 3 enerji, Viva 4 Enerji, Viva 5 Enerji ve Viva 6 Enerji ile birlikte planlandı. Bu anlaşmalar kapsamında ortaklık ve finansman sözleşmeleri ile projelerin hayata geçirilmesi için Türkiye’ye uluslararası yatırım sağlanması hedefleniyor.

Güneş Enerjisi

‘Güneş Enerjisi Potansiyelinin İspatı’

Projelerin yılın ilk çeyreğinde ön lisans alması beklenirken sürecin tamamlanması sonrasında finans görüşmeleri uluslararası firmalar ile yapılmaya başlanacak.

Hive Energy Türkiye Genel Müdürü Tolga Metin yaptığı açıklamalarda “Başvurular Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelinin ispatıdır” söyleminde bulundu. Ayrıca Türkiye’nin yenilebilir enerji potansiyelini uzun vadeli olarak değerlendirdiklerini ve Türkiye’ye bu kapsamda güvendiklerini belirtti.

Yenilenebilir alanında Türkiye’de yoğun bir proje geliştirme çabaları olduğunu belirten Metin şu ifadeleri kullandı:

“Başvurular ve yatırım planları Türkiye’deki yenilenebilir enerji potansiyeline güvenin ispatı. Elimizde büyük bir yatırımcı havuzumuz var. Biz bütün proje ve yatırımları Hive Energy olarak ilerletiyoruz. Projeler belli noktaya geldiğinde, fon ve finans kuruluşlarıyla görüşmeleri yürütüyoruz. İngiltere’de çok farklı fonlar var. Hive Energy, yıllardır bu fonlarla iş birliği içinde olduğu için, bizim için projelere fon bulmak oldukça kolay.”

Tüm lisans süreçlerinin kendileri tarafından tamamlanacağını belirten Metin “”Lisans alınmasından sonra yapım çalışmaları başlıyor ama biz şu aşamada bazı finans kuruluşları ve fonlarla görüşmeler yapmaya başladık.”  Dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu