Güneş Enerjisi

Güneş Panelinde Yapılacak Yenilikler ile Yenilenebilir Enerji Maliyeti Azalabilir

Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan araştırmada güneş paneli üretiminde silikon malzeme yerine gelişmiş halojenür perovskite kullanmanın enerji maliyetini düşürdüğü tespit edildi.

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, güneş paneli üretiminde silikon malzeme yerine gelişmiş halojenür perovskite kullanmanın, ısıya ve ışığa daha dayanıklı ve ucuz güneş panellerinin üretimine yol açıyor.

Amaç Enerji Maliyetini Düşürmek

Kaliforniya Üniversite’sinde yapılan araştırmada, güneş panellerinde kullanılan silikon malzemeler yerine ucuz ve dayanıklı güneş pilleri üretmek, güneş paneli üretim maliyetlerini düşürüyor. Güneş pillerinin üretimi için ise küp şeklinde ve kristal yapıda gelişmiş halojenür perovskite kullanılması gerektiği ortaya konuldu. Araştırmada gelişmiş halojenür perovskiteden üretilmiş güneş pillerinin kolaylıkla temin edilebilmesi ve maliyetinin düşük olması sebebiyle tercih edilmesi gerektiği ifade edildi.

Ayrıca yapılan araştırmada gelişmiş halojenür perovskiteden üretilmiş güneş pillerinin ısıya ve ışığa karşı oldukça dayanıklı olduğu belirtildi. Bunun yanında ısı ve ışık enerjisini de verimli bir şekilde kullandığı saptandı.

Söz konusu araştırma dışında Nature Materials dergisinde yayınlanan bir yazıda, bilim insanları yaptıkları çalışma sonucunda neodimyum adı verilen bir metalin küçük miktarlarda iyonlarını (elektrik yüklü atomlar) doğrudan perovskite eklediklerini belirtti.

Tüm bu çalışmalar sonucunda güneş panellerinde kullanılan silikon materyallerin yerini gelişmiş halojenür perovskiteden üretilmiş güneş pillerinin alması gerektiği düşüncesinin yaygınlaşmaya başlayacağı ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu