Enerji Depolama

TÜSİAD “Türkiye’nin Sanayide Enerji Verimliliği Görünümü” Projesini Başlattı

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM), "Türkiye'nin Sanayide Enerji Verimliliği Görünümü" projesini başlattı.

TÜSİAD tarafından yapılan açıklamaya göre, “Türkiye’nin Sanayide Enerji Verimliliği Görünümü” projesinin tanıtım toplantısı 14 Eylül’de yapıldı. Projenin tanıtımı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Danışmanı Dr. Abdullah Buğrahan Karaveli’nin katılımıyla TÜSİAD Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Türkiye’nin Sanayide Enerji Verimliliği Görünümü” projesi ile sanayinin enerji verimliliği potansiyelinin en üst düzeyde pratiğe aktarılmasına katkı sağlamak amacıyla başlatılan enerji verimliliği konusunda farkındalığın en üst seviyeye çıkarılması amaçlanıyor. Ayrıca sanayinin öncü sektörlerinde enerji verimliliği ve tasarrufu potansiyelinin uluslararası referanslarla kıyaslanarak ortaya konulması, enerji tasarrufundan verimliliğe doğru giden sürece hazırlanacak rehberlerle katkı sağlanması hedefleniyor.

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, etkinliğin açılışında çevrimiçi yaptığı konuşmasında dünyada fosil yakıt döneminin sona ermeye başladığını ve kömür, petrol ve doğal gaz talebinin 2030’dan önce zirveye ulaşacağını ifade ederek, “Bu zirveler, daha temiz enerjiye geçişin hızlandığını ve iklim değişikliğini önleme çabalarının ilerlediğini gösteriyor. Ancak küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak için daha güçlü ve hızlı politika önlemlerine ihtiyaç var. Etkin enerji verimliliği politikaları ise çözümün en önemli parçalarından biridir.” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ise TÜSİAD olarak enerjiyi daha akılcı, pratik ve inovatif yöntemlerle kullanarak daha az tüketen, tasarımdan üretime tüm değer zincirinde verimliliği artıran ve buna uyumlu olarak tüketici alışkanlıklarının değişimini teşvik eden kültürel bir dönüşümün kritik önemde olduğuna inandıklarını belirtti.

Turan, bu dönüşümü gerçekleştirmek için enerji verimliliğinin değer zincirindeki aktörlerin öncelikli gündemi olmasına ve bir enerji verimliliği seferberliğine ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, bu kapsamda EÇEM işbirliğinde söz konusu projeyi hayata geçirmekten memnuniyet duyduklarını kaydetti.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Yuvarlak Masası Başkanı Cevdet Alemdar da iklim değişikliğinin giderek derinleşen etkileri ve küresel gelişmelerin yol açtığı enerji arz güvenliği riskleri nedeniyle sürdürülebilir enerji sistemlerinin daha kritik hale geldiğini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“TÜSİAD olarak iklim değişikliği ile mücadelede temiz enerjiye geçişe büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda enerji verimliliği alanındaki gelişmelerin en önemli çözüm araçlarından biri olduğuna ve bir enerji verimliliği seferberliğinin gerekliliğine inanıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu