Rüzgar Enerjisi

“Türkiye’nin Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Potansiyeli Yüksek”

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği WindEurope CEO’su Giles Dickson, Türkiye’de 28 bin megavatlık daha rüzgar enerjisi projesinin hayata geçebileceğini ve şu anda planlama aşamasında olduğunu söyledi. "Türkiye kara üstü (onshore) tarafında iyi bir lider" açıklamasını yapan Dickson, Türkiye’nin bu alanda konumunu daha da güçlendirebileceğini söyledi.

Rüzgar enerjisinin yakın zamanda diğer enerji kaynaklarını geride bırakarak Avrupa’nın bir numaralı elektrik üretim kaynağı haline gelmesi bekleniyor. Türkiye, Avrupa rüzgar kurulu kapasitesinde ise 6. sırada yer alıyor.

Bloomberg HT’ye konuk olan Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği WindEurope CEO’su Giles Dickson, rüzgar enerjisi özelinde temiz enerji yatırımlarını ve Türkiye’nin bu alandaki kapasitesini değerlendirdi.

Dickson, Avrupa’da elektrik ihtiyaçlarının yüzde 15’inin rüzgardan karşılandığını ve 2030’da bu oranın yüzde 35’e çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı. Bu alanda çok büyük bir yatırım iştahı olduğunu söyleyen Dickson, “Rüzgar enerjisine yatırım yapmak isteyen çok fazla sayıda şirket var. Sanayiciler de rüzgar enerjisine yatırım yapmak istiyor. Çünkü kendi fabrikalarından kullandıkları enerjiyi rüzgardan etmeyi amaçlıyorlar. Operasyonlarını buna göre değiştiriyorlar” dedi.

“Türkiye’nin şu an 12 bin MW’lık rüzgar enerjisi kurulu gücü var”

Değerlendirmesinde, Türkiye’nin şu an 12 bin megavatlık rüzgar enerjisi kurulu gücü olduğunu vurgulayan Dickson, Türkiye’de 28 bin megavatlık daha rüzgar enerjisi projesinin hayata geçebileceğini ve şu anda planlama aşamasında olduğunu söyledi.

Çin, İngiltere ve Danimarka deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisinde lider konumda olan ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye ise deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyelinin en yüksek olduğu 4 ülkeden biri sayılıyor. Bu konuya değinen Dickson, “Türkiye’nin şu an bir deniz üstü rüzgar enerjisi üretimi olmamasına rağmen büyük bir potansiyeli var. Türkiye kara üstü (onshore) tarafında iyi bir lider. Orada pozisyonunu daha fazla güçlendirebilir.” dedi.


Kaynak: Bloomberg HT

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu