Enerji Depolama

Tesla Türkiye’de Elektrikli Araçlara Şarj Hizmeti Verecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited Şirketi'ne (Tesla) şarj ağı işletme lisansı verdi.

EPDK’den yapılan açıklamaya göre, Tesla’nın da aralarında yer aldığı 119 şirket lisans alarak ülke genelinde şarj istasyonları kurma ve elektrikli araçlara şarj hizmeti sunma hakkının sahibi oldu. Buna göre, tüm lisans sahibi şirketler gibi Tesla da Türkiye’de kuracağı şarj istasyonlarında tüm elektrikli araç modellerine şarj hizmeti verebilecek. Hizmetin fiyatı ise birim enerji (kWh) üzerinden Tesla tarafından belirlenecek.

Türkiye’de elektrikli ulaşım alanında yapılan düzenlemelerle dünyada ilk kez şarj ağı işletmeci tanımı mevzuat kapsamına alındı. İlgili tüzel kişiler lisanslandırıldığı ve yasal alt yapı oluşturulduğuna dair yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

“- Elektrikli araç şarj istasyonlarına ilişkin yapılan düzenlemeler gerek sektör temsilcileri gerekse yurt dışındaki Kurum ve Kuruluşlar tarafından ilgi ve beğeniyle karşılanmıştır. Yatırımcıların bu alana yoğun bir ilgisi gözlenmektedir. Elektrikli araç sahipleri, şarj ağı işletmeci lisansı sahibi tüzel kişilerin otoparklar, AVM’ler, benzin istasyonları gibi birçok noktada kuracakları şarj istasyonları ile oluşturacakları şarj ağlarından şarj hizmeti alabilecek ve artan akaryakıt fiyatları karşısında daha ekonomik bir seyahat yapabilecektir. EPDK’nın tüm paydaşlarla beraber sektörü ve pazarı geliştirme noktasında çalışmaları devam etmektedir.”

2022 Yılının Sonunda Elektrikli Araç Sayısı Arttı

Açıklamada elektrikli araç kullanıcılarının şarj hizmeti alabileceği şarj noktaları incelendiğinde, bugün itibarıyla ticari olarak şarj hizmeti veren 3 bin 728 adet şarj noktasının bulunduğu belirtildi. Bu bağlamda Türkiye’deki şarj hizmeti veren elektrikli araç şarj noktalarının 646’sını hızlı (DC) şarj, 3 bin 82’sini ise yavaş (AC) şarj noktaları oluşturuyor.

2021’in sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı elektrikli araç sayısı, toplam 7 bin 694’a çıktı. Satışlarda yaşanan önemli ivmelenmeyle 2022 yılı Aralık ayı sonu itibarıyla bu sayı toplamda 14 bin 896 adet oldu. 2022 yılındaki bu artışın nedeni olarak, EPDK tarafından verilen lisanslar ile şarj noktası sayısında ve elektrikli araç sayılarında yaşanan artış gösteriliryor. Açıklamanın diğer önemli satırları şu şekilde:

“- EPDK tarafından halka açık şarj istasyonlarının coğrafi konumları, şarj ünitelerine ait soket sayıları, tipleri ve güçleri, ödeme yöntemleri, fiyat bilgileri ve müsaitlik durumlarının paylaşılacağı “Serbest Erişim Platformu”nda da son aşamaya gelinmiştir. Bahse konu platform çerçevesinde toplanacak bilgi ve veriler bir mobil uygulama üzerinden kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu uygulama ile birlikte elektrikli araç kullanan vatandaşlar dilediği noktaya sorunsuz ve konforlu bir seyahat gerçekleştirecektir. Böylelikle, elektrikli araçların çevresel avantajları dışında, gelişmiş teknolojik özellikleri de dikkate alınarak, araçların özelliklerine de uygun olacak şekilde elektrikli araç kullanıcıları açısından şarj hizmeti fiyatlarının anlık takibinin yapılabilmesi amaçlanmaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu