Enerji Depolama

Lisanssız Elektrik Yatırımları Madenlerde Altyapı Tesisi Olarak Kabul Edilecek

Maden Kanunu'nda lisanssız elektrik yatırımlarına yönelik değişiklik talep edildi.

Yapılacak lisanssız elektrik üretim projelerinin madencilik faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanması amacı ile altyapı tesisi olarak kabul edilmesi için kanun değişikliği önerisi yapıldı.

Öneri TBMM Başkanlığına, “Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” içinde sunuldu.

Öneri, Maden Kanunu’nun Tanımlar başlıklı üçüncü maddesinde yer alan “Altyapı Tesisi” tanımına “madencilik faaliyetleri kapsamında ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini karşılamak üzere kurulan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız enerji üretim tesisleri” ibaresinin eklenmesini de kapsıyor.

Teklifin kabul edilmesi takdirde ilgili bölüm şu şekilde:

Tanımlar :

Madde 3:

Altyapı Tesisi: Madencilik faaliyetleri için zorunlu ve temdit dahil ruhsat süresi ile sınırlı olan yol, su, haberleşme, enerji nakil hattı, madencilik faaliyetleri kapsamında ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini karşılamak üzere kurulan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız enerji üretim tesisleri bant konveyör, havai hat, kuyu tesisleri, şantiye binası, yemekhane, atölye, kantar tesisleri, maden stok alanı, pasa döküm alanı, atık barajı, trafo, patlayıcı madde ve müştemilatı deposu gibi geçici yapı ve binaları.

Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu