Güneş Enerjisi

YEKA GES 1 Kapsamındaki Karapınar Güneş Santrali Tam Kapasite ile Devreye Alındı

Tesis toplam kurulu gücü 1.000 MWe/1.350 MWm seviyesine ulaştı.

YEKA GES 1 yarışması kapsamında 20 bin dönüm arazi üzerinde Konya’nın Karapınar ilçesinde kurulumuna başlanan Konya Karapınar Güneş Santrali toplamda 1.350 MW doğru akım ve 1.000 MW AC akım gücü ile devreye alınarak tamamlandı. Santralde toplamda 3 milyon 256 bin 38 adet güneş paneli kullanılan santral 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan Kalyon Enerji Yatırımları AŞ Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürler Duman, Konya’nın Karapınar ilçesinde kurulan ve dünyanın tek yatırımcılı en büyük güneş enerjisi santrali olan Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nin Mart ayından itibaren tam kapasite ile elektrik üretimine başladığını bildirdi.

Santral İnşaatı Ağustos 2020’de Başladı

Santrale ait ilk inşaat işlerine Ağustos 2020’de başlandığını belirten Duman, “O günden bugüne enerji üretim kapasitemizi artırdık. Hemen hemen her hafta bir miktar paneli devreye alarak bugün tam kapasiteye ulaşmış bulunuyoruz. Toplam 3 milyon 256 bin 38 tane panelle tam kapasite ile elektrik üretimine mart itibarıyla geçtik.” diye konuştu.

Karapınar Güneş Santrali Tek Yatırımcılı En Büyük Güneş Santrali

Duman, Karapınar’daki güneş santralinin dünyanın tek yatırımcısı olan en büyük santrali olduğunun altını çizdi.

Santralle yaklaşık 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacının karşılanacağına işaret eden Duman, şunları kaydetti:

“Santral tek bir yatırımcı tarafından tek bir noktada, teknik gereklilikleri ve mühendisliği, bağlantı noktaların inşaatı ve uluslararası finansmanın temini ile beraber kurulmuş dünyanın en büyük güneş santrali olma özelliğine sahip. İnternette arama yapıldığında dünyanın en büyük santralleri listesinde maalesef hassasiyetle bilgi vermiyor. Bu santralin kapasitesinden daha büyük kapasiteli santralleri listeye alıyor. Halbuki, bahsi geçen santraller güneş parkıdır ve birden fazla yatırımcının bir araya getirerek oluşturduğu bir alanı temsil eder. Bu santral ise böyle büyük bir arazide tek bir yatırımcı tarafından kurulmuş işletmedeki en büyük santral.”

Elektrik Satış Fiyatı 6,99 ABD Doları-sent

Kalyon Enerji, Karapınar Güneş Santrali santral için yatırım hakkını yerli panel üretim şartıyla 20 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen YEKA GES 1 yarışması ile elde etmişti.

Bu yarışmayı Kalyon Enerji ile Güney Koreli Hanwha Q CELLS konsorsiyumu 15 yıllık alım garantisi için 6,99 ABD Doları-sent teklif ile kazanmıştı.

Daha sonra Hanwha Q CELLS’in 2019 yılında projeden çekilmesi ile Kalyon Enerji tek yatırımcı olarak projeyi tamamladı.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında da Birleşik Arap Emirlikleri merkezli International Holding Company, yayınladığı basın açıklaması ile Kalyon Enerji’nin hisselerinin yarısını 1,8 milyar Dirhem (500 milyon ABD Doları) bedel karşılığında satın aldığını duyurmuştu [2].


[1] Anadolu Ajansı

[2] ADX.ae

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu