Güneş Enerjisi

YEKA GES 1 Yarışması ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı) kapsamında lisanslı güneş enerji santrallerinin (GES) kurulumu için tahsis edilen kapasite ile ilgili yapılan ilk ihale olma özelliği taşıyan YEKA GES 1 Yarışması Konya’nın Karapınar bölgesi için 20 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Yarışma Yurt İçinde Üretim Karşılığı Tahsis (YÜKT) yöntemine göre gerçekleştirilmiş ve yarışmayı kazanan firma ile YEKA Kullanım Hakkı Sözleşmesi imzalanmıştır.

YEKA GES 1 Yarışmasını Kim Kazandı?

20 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen YEKA GES 1 yarışmasını Hanwha Q CELLS – Kalyon Enerji konsorsiyumu kazandı. Yarışmada verilen en düşük fiyat 6,99 dolar-cent/kWh olurken, yarışmayı kazanan firmaya GES için 1000 MWe bağlantı kapasitesi tahsis edildi ve firma 500 MWp/yıl kapasiteli entegre güneş panel fabrikası kurmayı taahhüt etti.

YEKA GES 1 Yarışma Sonuçları

Kazanan firma tarafından 500 MWp/yıl kapasiteye sahip Türkiye’nin ve bölgenin en büyük entegre ilk güneş paneli fabrikası kurulmuştur. Ayrıca bu fabrikada üretilen güneş modüllerinin toplam yerli katkı oranı %78,07’ye ulaşmıştır. Fabrika ile birlikte faaliyete geçen AR-GE Merkezi ile de en az 5 konuda 10 yıl süreyle güneş modülleri ile ilgili araştırma geliştirme çalışmaları yürütülmektedir.

YEKA Yönetmeliği yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu yönetmelik kapsamında ile tesis kurulumu Konya’nın Karapınar bölgesinde güneş enerjisine dayalı üretim tesisi ile faaliyete geçmiştir. YEKA GES 1 Yarışması kapsamında 1000 MWe kapasite hakkı tanınmış ve bu santralin inşası devam etmektedir. Şuana kadar da 1000 MWe kurulu güce sahip olacak santralin yaklaşık %85’lik kısmı olan 853,03 MW’lık kısmı işletmeye alınmıştır. Bu santralin 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması beklenmektedir. Türkiye’nin en büyük kurulu güce sahip santrali olma özelliğini taşıyan Konya Karapınar GES tamamen devreye alındığında yıllık yaklaşık olarak en az 2 milyar kWh elektrik üretmesi tahmin edilmektedir.

YEKA GES 1 Yarışması ile İlgili Öne Çıkan Bilgiler

YEKA GES 1 Yarışması ile İlgili Öne Çıkan Bilgiler
  • En düşük fiyat 6,99 dolar-cent/kWh
  • Hanwha Q CELLS – Kalyon Enerji konsorsiyumu kazandı.
  • 500 MWp/yıl kapasiteli güneş paneli üretim fabrikası kuruldu.
  • 1000 MW kapasiteli elektrik üretim tesisi kurulacak.
  • Tesisin şuana kadar 853 MW’ı devreye alındı.

Bu içeriğimizde size YEKA kapsamında yapılan YEKA GES 1 Yarışması ile ilgili öne çıkan bilgileri kısa ve sade olarak derledik. YEKA GES 1 ile ilgili içeriğimiz hakkında görüş ve önerilerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.


[1] T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu