Güneş Enerjisi

IEA, Küresel Güneş Kurulu Gücü Artırımının 2024 Yılında 310 GW’a Ulaşacağını Öngörüyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) yeni bir raporunda, güneş enerjisinin 2023 yılında 286 GW ile küresel yenilenebilir kapasite artışının ana kaynağı olmaya devam edeceğini belirtti. Bu rakamın 2024 yılında, düşük modül fiyatları, dağıtık solar PV (fotovoltaik) sistemlerinin daha fazla benimsenmesi ve büyük ölçekli dağıtım için bir politika baskısı ile neredeyse 310 GW'a çıkması bekleniyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2023 ve 2024 yıllarında yenilenebilir enerjinin görünümüne ilişkin yeni bir piyasa güncellemesi yayınladı.

Küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin 2023 yılında 107 GW artarak 440 GW’ın üzerine çıkacağı ve bunun şimdiye kadarki en büyük mutlak artış olacağı belirtildi. Güneş enerjisi, 2023 yılında küresel yenilenebilir kapasite artışının ana kaynağı olmaya devam ederek büyümenin %65’ini veya 286 GW’ını oluşturacak ve dağıtık üretim uygulamaları genişlemenin neredeyse yarısını oluşturacak.

IEA, “Düşük modül fiyatları, daha fazla dağıtık PV sistemi alımı ve büyük ölçekli dağıtım için bir politika baskısı, Çin, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan dahil olmak üzere tüm büyük pazarlarda daha yüksek yıllık eklemeleri tetikliyor” dedi.

Ancak ajans, 2022 başında yürürlüğe giren 14.300 sayılı Kanun’un dağıtık üretim piyasası için ücretlendirme oranlarını değiştirmesi nedeniyle Brezilya’da kapasite ilavelerinin 2023’ten 2024’e kadar azalacağını söyledi. Aralık 2021’deki tahminlerine kıyasla, 2023 ve 2024 yılları için yenilenebilir kapasite ilavelerine ilişkin tahminlerini %38 oranında yukarı yönlü revize etti.

“Avrupa Birliği’nde, konut ve ticari güneş PV sistemleri tahminimizdeki artışın %74’ünü oluştururken, artışın çoğunluğu (%82) altı kilit pazardan geliyor: Almanya, İspanya, Hollanda, Fransa, İtalya ve İsveç” diye ekledi.

IEA’ya göre, revize edilen tahmini yönlendiren iki ana eğilim, Ocak 2021’den bu yana öz tüketime yönelik giderek daha cazip hale gelen iş durumu ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle tetiklenen piyasa koşullarıdır.

Ajans, şebeke ölçeğindeki büyüme tahminini de artırdığını, ancak izin zorlukları, talep edilmeyen ihaleler ve uzun geliştirme zaman çizelgeleri nedeniyle çok daha az bir ölçüde olduğunu söyledi. Rekabetçi ihalelerin Avrupa’da önde gelen tedarik yöntemi olmaya devam etmesi ve 2022 ile 2024 yılları arasında yenilenebilir kapasite artışının en az %65’ini oluşturması bekleniyor.

IEA, “Bu büyümenin neredeyse yarısı Polonya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya ve İspanya’nın başını çektiği iki yönlü sabit fark sözleşmelerine yönelik ihalelerden kaynaklanacak” dedi.

Elektrik satın alma anlaşmaları (PPA) ve ticari santrallerin 2024 yılına kadar Avrupa’daki kapasite artışının %22’sini oluşturması bekleniyor. Kurumsal PPA’lar, İspanya, İsveç, Almanya, Hollanda ve Danimarka’nın başını çektiği kullanılmayan projelerin çoğunu oluşturacak. IEA’ya göre, Birleşik Krallık, İtalya ve Polonya’da da bazı sübvanse edilmemiş projelerin ortaya çıkması muhtemel.

Tamamen tüccar modeliyle geliştirilen tesisler muhtemelen azınlığı oluştururken, PPA projelerinin tüccar kuyruğunu birleştirerek gelirleri artırması bekleniyor” diye ekledi.


[1] PV Magazine

[2] IEA

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu