Enerji Depolama

EPDK’dan AUF Uygulamasına İlişkin Yeni Karar

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması (AUF) uygulamasının Kurul Kararı ile 6 ay süre ile daha uzatıldığına ilişkin açıklama yaptı.

EPDK tarafından yapılan açıklamada, azami uzlaştırma fiyatları uygulanacak yeni fiyatlar da açıklandı. Buna göre, fiyatlar AUF doğalgaz santralleri için 2.550 TL/MWh, kömür santralleri için 1.800 TL/MWh ve yenilenebilir enerji santrallerini de içeren diğer kaynaklar için ise 1.700 TL/MWh olarak belirlendi. Açıklamada ithal-kömür ayrımına yönelik bir ifade geçmedi.

29 Eylül 2022 tarihinde EDPK tarafından alınan bir önceki kararda, AUF fiyatları 6 ay süresince doğalgaz santralleri için 4.500 TL/MWh, ithal kömür santralleri için 2.750 TL/MWh, yerli kömür santralleri için 2.050 TL/MWh ve diğer kaynaklar için ise 1.540 TL/MWh olarak belirlenmişti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz konu ile ilgili açıklama yaparak şunları söyledi:

“Artan hammadde fiyatları sebebi ile yüksek maliyetle elektrik üreten santrallerin – ki büyük bir istihdam kaynağı bu santraller- kapanması Türkiye’nin arz güvenliğini sekteye uğratabilirdi. Bu durum tüketicilerimiz için de çok büyük bir maliyet yüküne sebep olabilirdi. Ama çok şükür bu kötü senaryonun yaşanmasına sektörümüz ile elbirliği içinde izin vermedik. Azami uzlaştırma fiyat mekanizması ile 6 ay daha piyasalarımızdaki dengeyi gözetmeye devam edeceğiz.

AUF mekanizmasının piyasamıza ve tüketicilerimize olumlu yansımalarını görmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Kış aylarını arz güvenliği sıkıntısı yaşamadan geride bıraktık ve hiçbir üretim santralimiz de kapanmadı. Kurum olarak girdi maliyetlerini yakından takip ediyoruz. Bu maliyetlerde yaşanan değişiklikleri azami uzlaştırma fiyatlarına da yansıttık. Süreci titizlikle takip etmeyi sürdüreceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu