Rüzgar Enerjisi

Dünyanın En Yüksek Rüzgar Türbini Piyasaya Sürülüyor

Danimarkalı firma Vestas geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, göbek yüksekliği (türbinin yerden kanatlarının bağlantı noktasına olan yüksekliği) 199 metre olan bir on-shore yani kara üzeri rüzgar türbini kulesini piyasaya sürdüğünü açıkladı. Bu türbin dünyanın en yüksek rüzgar türbini olarak öne çıkıyor.

Firma yaptığı açıklamada, kullanılan türbin kulesi sayesinde rüzgar türbininin dünyanın en yüksek rüzgar türbini olduğunu belirtti.

Vestas, ayrıca kulenin yüksek olması daha fazla rüzgarın yakalanıp daha fazla elektrik üretimi sağlayacağını da belirtti. Özellikle de Orta Avrupa’da alan kısıtı olan projeler için yeşil elektrik üretiminin en üst düzeye çıkarılmasına önemli bir katkı sağlayacağının da altını çizdi.

Dünyanın en yüksek rüzgar türbini kulesi, Vestas’ın V172-7.2MW türbini tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu sistem ilk olarak Almanya ve Avusturya’da kullanılacak ve kurulumlara 2025 yılında başlanacak.

Yüksek türbin kulesi, daha uzun rüzgar türbin kanatları gibi tasarımsal geliştirmeler rüzgar ile elektrik üretim verimliliğini ciddi oranda artırmaktadır.

On-shore rüzgar türbinlerine bakıldığında türbinin hub yani göbek yüksekliğinin 1998-1999’dan bu yana %66 artarak 2021’de yaklaşık 94 metreye (308 fit) çıkmıştır. Bu değer New York’taki Özgürlük Anıtı’nın yüksekliği ile eş değerdir.

On-shore rüzgar türbinlerinin yanı sıra, son birkaç yılda açık deniz türbinlerinin yani off-shore rüzgar türbinlerinin de boyutu büyümüştür. Örneğin GE Renewable Energy’nin Haliade-X açık deniz türbini, 260 metreye kadar yüksekliğe ve 107 metrelik kanat genişliğine sahiptir.

Son birkaç yılda bir dizi büyük açık deniz rüzgar enerjisi projesinin şekillendiğini gördük. Danimarkalı enerji firması Orsted, Eylül ayının başında “dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliğinin” tamamen faaliyete geçtiğini söyledi.

ABD ise 2035 yılına kadar 15 GW yüzer açık deniz rüzgar kapasitesini hedeflemektedir.

15 GW off shore rüzgar santral kapasitesi 5 milyondan fazla eve güç sağlayabilecektir.


[1] CNBC

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu