Güneş EnerjisiRüzgar Enerjisi

Doğal Sit Alanlarında GES ve RES İlke Kararlarında Değişiklik Yapıldı

Doğal sit alanlarında rüzgar enerji santralleri (RES) ve güneş enerji santralleri (GES) kurulabilmesi ile ilgili olan ilke kararlarında değişiklik yapıldı.

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayınlanan değişikliğin nedeni olarak Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin Ek-2 listesinde güneş ve rüzgar enerji santrallerinin yer almaması gösterildi.

Yapılan bu değişiklik ile rüzgar enerji santrallerinin doğal sit alanlarına kurulabilmesi için 20 türbin adedi ve 50 MWm kurulu güç üst sınırı aynı kalırken, güneş enerji santrallerinde ise çatı ve cephe sistemleri hariç olmak üzere 1 MWe üzeri GES projelerine sağlanabilecek yatırım iznine 10 MWe kurulu güç sınırı geldi.

Doğal Sit Alanlarında GES İlke Kararları ve RES İlke Kararları 25 Ocak 2017 tarihinde yayınlanmıştı ve 20 Temmuz 2022 tarihinde de güncellenmişti.


[1] Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonunun, 98 Sayılı Doğal Sit Alanlarında Rüzgâr Enerjisi Santralleri (RES) İlke Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair İlke Kararı (No: 119)

[2] Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonunun, 100 Sayılı Doğal Sit Alanlarında Güneş Enerjisi Santralleri (GES) İlke Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair İlke Kararı (No: 120)

[3] Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonunun, Doğal Sit Alanlarında Rüzgâr Enerjisi Santralleri (RES) İlke Kararı (No: 98) (25 Ocak 2017)

[4] Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonunun, Doğal Sit Alanlarında Güneş Enerjisi Santrali (GES) İlke Kararı (No: 100) (25 Ocak 2017)

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu