Enerji Depolama

Elektrik Depolamalı Güneş ve Rüzgar Yatırımları için İlk Ön Lisanslar Verildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, toplamda 744 MW kurulu güce sahip 12 rüzgar ve güneş enerjisi santrali projesi için ilk ön lisansların verildiğini ve bu rakamın gelecek haftalarda daha da artacağını söyledi.

Yılmaz, geçtiğimiz Kasım ayında depolama başvurularının kabul edilmeye başlandığını ve ilk ön lisansların verilmeye başlanacağını duyurmuştu. Yılmaz’ın açıklamasına göre, 19 Kasım 2022 tarihinde başlayan süreçte, toplamda 4.369 başvuru yapıldı ve bu başvuruların toplam kurulu gücü 221.000 MW’ı buluyor. Başvuruların 113.500 MW’ı rüzgar enerjisi projeleri için, 107.500 MW’ı ise güneş enerjisi projeleri için yapıldı.

Yılmaz, kurulacak depolama tesisleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum düzeyde yararlanılacağını ve bu sayede Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığının da azaltılacağını ifade ederek başvurulara ilişkin şu verileri paylaştı:

“Kurulumuz 12 adet ve toplamda 744 megavat kurulu gücündeki depolamalı RES ve GES için önlisans verilmesine karar verdi. Sektörümüz ve milletimiz için hayırlı olsun. Bu rakam yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir yatırımın sahaya yansıması demek. Henüz işin başındayız ve bu rakam önümüzdeki haftalarda katlanarak artacak. Bu düzenlememizin hayata geçmesinde bize destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız olmak üzere herkese teşekkür ederiz. Bu yatırımlarla birlikte rüzgar türbini ve güneş paneli üretiminin yanı sıra batarya teknolojilerinin gelişiminde de büyük bir ivme yakalayacağız. Sahaya yansıyan yatırımların istihdama da çok önemli katkısını göreceğiz. Yerli batarya teknolojilerinin gelişimi elektrikli araç sektörünün gelişimini de etkileyecek. Kısaca hem milletimiz hem sektörümüz kazanacak.”

113 bin 500 Megavatlık Depolamalı RES Başvurusu Yapıldı

EPDK, 19 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ikincil mevzuat değişikliklerinin ardından depolamalı elektrik üretimi kapsamında başvuruları almaya başladı. Depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcılar, kuracakları depolama kapasitesi kadar rüzgar ve güneş enerjisi santrali kurmak için Türkiye Elektrik İletim AŞ tarafından herhangi bir yarışma yapılmaksızın EPDK’ye ön lisans başvurusunda bulunabilir.

Başvurular, 19 Kasım 2022 tarihinden itibaren depolamalı RES ve GES başvuruları olarak 4.369 adet ve toplamda 221 bin megavat kurulu gücünde gerçekleşti. Bu başvuruların 113 bin 500 megavatı depolamalı RES başvurusu, 107 bin 500 megavatı ise depolamalı GES başvurusu olarak yapıldı.

Yapılan incelemelerin ardından eksiksiz yapıldığı tespit edilen başvurular, 22 Aralık 2022’ye kadar TEİAŞ ve ilgili dağıtım şirketlerine bağlantı görüşlerinin oluşturulması için gönderildi. Olumlu bağlantı görüşü alan başvurular teknik açıdan değerlendirme yapılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına gönderildi. Bu şekilde teknik değerlendirmesi uygun bulunan başvurulara “teminat yeterliliğinin de sağlanması halinde” ön lisans verilebiliyor.

Elektrik depolamalı rüzgar ve güneş santrallerine ilişkin düzenleme, 19 Kasım 2022’de Resmi Gazete’de yayınlandı. Söz konusu düzenleme, kesintili kaynak kapasitesinden bağımsız olarak depolamalı santrallerin değerlendirilebilmesini, herhangi bir kapasite tahsis yarışmasından bağımsız olarak bağlantı görüşü oluşturulabilmesini ve rüzgar santralleri için ölçüm zorunluluğunun aranmamasını içeriyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu