Güneş Enerjisi

Avustralya’da Güneş Paneli Atığı Yıllık 1,2 GW’a Ulaşabilir

Yeni bir rapor, on yılın sonuna kadar güneş paneli atıklarının yılda 1,2 GW'a denk gelen 100.000 tona ulaşacağı tahminiyle, öncelikli olarak Avustralya'nın büyük şehirlerinde büyük PV atık ve geri dönüşüm tesislerinin kurulması çağrısında bulundu.

New South Wales Üniversitesi’ndeki (UNSW) Avustralya İleri Fotovoltaik Merkezi’nden (ACAP) araştırmacılar, ülkenin güneş paneli atık sorununun daha önce düşünülenden daha acil olduğunu ve yeni bir raporun, Fotovolatik (FV) atıklarının önemli hacimlerinin en azından 2030’dan sonrasına kadar ortaya çıkmayacağına dair önceki bulgularla çeliştiğini söylüyor.

New South Wales Üniversitesi ‘ndeki (UNSW) Avustralya İleri Fotovoltaik Merkezi’nden (ACAP) araştırmacılar, ülkenin güneş paneli atığı sorununun daha önce düşünülenden daha acil olduğunu ve yeni bir raporun, önemli miktarda FV atığının en azından 2030 sonrasına kadar ortaya çıkmayacağına dair önceki bulgularla çeliştiğini söylüyor.

Kapsam Belirleme Çalışması: Avustralya’da Güneş Paneli kullanım ömrü sonu yönetimi raporu, 2035 yılına kadar 1 milyon ton kullanım dışı panel hacmine ulaşılacağı öngörüsüyle, on yılın sonuna kadar her yıl 100.000 tona kadar güneş enerjisi atığı üretileceğini tahmin ediyor.

UNSW araştırmacısı ve raporun ortak yazarı Dr. Rong Deng, yaklaşık 892.000 ton veya güneş enerjisi atığının çatı üstü sistemlerden, tahmini 265.000 tonunun ise büyük ölçekli güneş enerjisi çiftliklerinden kaynaklanmasının öngörüldüğünü söyledi.

Deng, “2030 yılına kadar hizmet dışı bırakılan güneş panellerinin %80’inden fazlasının, Avustralya’nın konut PV pazarının daha önceki gelişimine atfedilebilecek küçük ölçekli dağıtılmış PV sistemlerinden kaynaklanacağı tahmin ediliyor” dedi.

“Önümüzdeki 12 yıl içinde, ömrünü tamamlamış güneş panelleri sorununu olumlu ekonomik, çevresel ve sosyal sonuçları olan sürdürülebilir iş fırsatlarına dönüştürmek için açıkça tanımlanmış bir yönetim çerçevesine, erişilebilir toplama yöntemlerine ve yeni teknolojilere ihtiyacımız var.”

Rapor, ulusal bir güneş paneli geri dönüşüm ve yeniden kullanım pazarı oluşturmaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası olarak 2027 yılına kadar Sidney, Melbourne, Brisbane, Perth ve Adelaide’de büyük atık tesislerinin kurulmasını önermektedir.

Güneş Panel Atıklarından 1 Milyar Dolar Maddi Değer

ACAP İcra Direktörü Profesör Renate Egan, evsel güneş enerjisi atık yönetimi tesislerinin kurulmasının kaynak geri kazanımı için bir fırsat olduğunu ve ömrünü tamamlamış güneş panellerinden elde edilen toplam maddi değerin 2035 yılına kadar 1 milyar doları aşacağını söyledi.

“Geri dönüşüm, atık sahalarının azaltılması, döngüsel ekonomi girişiminin geliştirilmesi ve istihdam yaratılması için bir kapı sunmaktadır ve bu rapor, çatı ve büyük ölçekli güneş enerjisinden gelecekteki atıklara hazırlanmak için ihtiyaç duyulan atık hacimleri ve dağılımlarının ayrıntılı bir analizini sağlamak üzere geliştirilmiştir.”

Büyükşehirlerdeki tesislerin yılda 5.000 ila 10.000 ton ömrünü tamamlamış güneş panelini işleyeceği ve büyüyen atık akışına ayak uydurmak için önümüzdeki altı yıl içinde bu hacmin her tesiste iki katına çıkması gerektiği tahmin ediliyor.

Bunlar arasında NSW’deki Dubbo/Wellington, Newcastle, Balranald ve Murrumbidgee bölgeleri; Queensland’deki Whitsunday, Townsville, Sunshine Coast ve Western Downs bölgeleri; ve Victoria’daki Mildura yer almaktadır.

Rapor, planlanan Central West-Orana Yenilenebilir Enerji Bölgesi ‘nin (REZ) kalbinde yer alan Dubbo/Wellington bölgesinin, 2023 yılında 2.500 ton olan FV atık miktarının 2035 yılında 9.000 tona çıkacağı tahmin edilen en büyük büyümeye sahip olduğunu göstermektedir.

Dubbo Bölge Konseyi Kaynak Geri Kazanım ve Verimlilik Müdürü Jamie Lobb, yaptığı açıklamada konseyin uzun vadeli ve sürdürülebilir bir ekonomik fırsat olarak döngüsel ekonomi endüstrisine bağlı olduğunu söyledi.

“Konsey, yerel toplumu ve bölge içindeki ve çevresindeki yenilenebilir enerji bölgesi (REZ) projelerini desteklemek için Dubbo’da kurulacak güneş paneli işleme fırsatlarını aktif olarak araştırıyor” dedi.

Bölgedeki gelecekteki FV atık akışının tam ölçeği bilinmemekle birlikte Lobb, konseyin konuyu ele almak için endüstri ve düzenleyicilerle aktif olarak çalıştığını söyledi.

“Konseyin Ekonomik Kalkınma Ekibi, Dubbo bölgesinde ticari büyüklükte bir güneş paneli geri dönüşüm tesisi kurmak için kaynaklara, kabiliyete ve kapasiteye sahip bir dizi özel (yerel, eyaletler arası ve uluslararası) operatörle aktif görüşmeler yürütmektedir.”

Lobb, Central West Orana REZ’nin duyurulmasından bu yana konuya olan ilginin katlanarak arttığını, yerel Yurruga Indigenous Corporation ve Circular PV Alliance ‘ın güneş enerjisi geri dönüşüm fırsatlarını araştıranlar arasında yer aldığını kaydetti.

Fransız yenilenebilir enerji devi Neoen’in Avustralya kolu tarafından hazırlatılan rapor, yüksek geri dönüşüm masraflarının şu anda FV geri dönüşümünü engellediğine dikkat çekerek, geri dönüşüm için panel başına 10-20 $’a kıyasla bir paneli çöpe göndermenin yaklaşık 2 $’a mal olduğunu tahmin ediyor.

Raporda ayrıca geri dönüştürülmüş malzemeler için pazar ya da yeniden kullanılan paneller için uygun bir iç pazar bulmanın zorluğu da vurgulanıyor.

Raporda, “Bu zorlukların yanı sıra yüksek geri dönüşüm maliyetleri ve geri dönüştürülmüş malzemeler için sınırlı bir pazar göz önüne alındığında, Avustralya’da daha yenilikçi geri dönüşüm çözümlerine acil ihtiyaç vardır” deniyor.


[1] PV Magazine

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu