Güneş Enerjisi

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanlarına Yönelik Düzenleme Yapıldı

YEKA alanlarında yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi için endüstri bölgeleri kurulabilecek.

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yani YEKA projeleri için belirlenmiş alanlarda elektrik üretimi ile ilgili endüstri bölgeleri kurulmasının önü açıldı.

Dün TBMM Genel Kurulunda Endüstri Bölgeleri Kanununda değişiklik öneren 341 sıra sayılı kanun teklifi görüşmeleri sırasında verilen önerge ile bu düzenleme gerçekleşti.

Verilen bu yönerge 4737 Sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu’nun Endüstri bölgelerinin kuruluşu ve ilânı” başlıklı 3’üncü maddesinin ilk fıkrasına aşağıdaki cümlenin eklenmesini içeriyordu;

Yenilenebilir enerji kaynak alanı (YEKA) olarak ilan edilen alanlarda, Bakanlığın önerisi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının uygun görüşü ile Bakanlıkça tekrar yer seçimi yapılmadan Cumhurbaşkanınca yenilenebilir enerji üretimine yönelik endüstri bölgelerinin kurulmasına izin verilebilir.

Verilen bu önergenin gerekçesinde ise yapılan değişiklik ile yenilenebilir enerji kaynaklarından öz tüketim amaçlı elektrik üretimi yapmak isteyen sanayiciler için hazır bölgeler oluşturulması amaçlandığı belirtildi.


[1] TBMM

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu