Güneş Enerjisi

YEKA GES 3 Yarışması ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yani kısa adıyla YEKA yarışmalarından YEKA GES 3 ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu içeriğimizde sizler için derledik.

YEKA GES 3 Nedir?

YEKA GES 3, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığı tarafından 36 il ve 74 bölgede güneş enerji santral kurulumu için belirlenen kapasite tahsisleri için düzenlenen ihale usulü bir yarışmadır. YEKA GES 3 yarışması 27 Mayıs 2021 tarihinde toplamda 1.000 MW kapasite tahsisi için gerçekleştirilmiştir.

YEKA GES-3 yarışmasının en önemli özelliği ise kurulacak güneş enerji santrallerinde yerli aksam kullanımı ile ilgili şartların getirildiği ilk yarışma olmuştur.

YEKA GES yarışmaları ilk olarak 20 Mart 2017 tarihinde YEKA GES 1 yarışması ile başlamıştır. YEKA GES 3 ve YEKA GES 4 yarışmaları da yapılmıştır. YEKA GES 2 ise iptal oldu. YEKA GES 5 yarışmaları için de yarışma tarihi henüz kesinleşmedi.

Daha Fazla Bilgi: YEKA Nedir? YEKA ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

YEKA GES 3 Yarışmasını Kim Kazandı?

YEKA GES 3 yarışmasının birden çok kazananı vardır. En fazla kapasite hakkını 7 ayrı bölgede toplamda 105 MW kapasite ile Margün Enerji elde ederken, Gün Güneş Enerjisi de 6 ayrı bölgede 105 MW kapasite hakkına sahip oldu. Ayrıca yarışmalarda Bakırlar Tekstil 75 MW, Eksim Yatırım, HMN Enerji ve YBT Enerji de 70 MW kapasite hakkı elde etti.

YEKA GES 3 Yarışması ile İlgili Öne Çıkan Bilgiler

YEKA GES-3 yarışması 27 Mayıs 2021 tarihinde yapıldı ve yarışma ile ilgili olarak öne çıkan bilgiler de aşağıdaki gibidir.

  • Toplamda 1.000 MW bağlantı kapasitesi hakkı tanındı.
  • Her biri 10 MW, 15 MW ve 20 MW olmak üzere 36 ilde toplam 74 bölge için ayrı yarışma gerçekleştirildi.
  • Yarışmada en fazla kapasite hakkını 7 ayrı bölge ve toplamda 105 MW ile Margün Enerji kazandı. Gün Güneş Enerjisi şirketi de 6 ayrı bölgede 105 MW kapasite hakkı elde etti.
  • Yarışmalarda Bakırlar Tekstil 75 MW kapasite hakkı elde ederken, Eksim Yatırım, HMN Enerji ve YBT Enerji ise 70 MW hak elde etti.
  • KON-TEK 60 MW, Kalyon Enerji de 50 MW kapasite hakkı elde ederek en fazla kapasite sağlayan 8 şirket arasında yer aldılar.
  • En düşük fiyat 18,2 kuruş/kWh, ağırlıklı ortalama ise 21,5 kuruş/kWh oldu.
  • Yarışma kapsamında 2022 Ekim ayı sonu itibariyle 44 adet ön lisans alındı ve 565 MW kapasite için ön lisans alınmıştır. Ama YEKA GES 3 kapsamında henüz devreye alınan bir kapasite mevcut değildir.

Yarışma Sonuçları

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu