Güneş Enerjisi

YEKA GES 3 Yarışması ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yani kısa adıyla YEKA yarışmalarından YEKA GES 3 ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu içeriğimizde sizler için derledik.

YEKA GES 3 Nedir?

YEKA GES 3, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığı tarafından 36 il ve 74 bölgede güneş enerji santral kurulumu için belirlenen kapasite tahsisleri için düzenlenen ihale usulü bir yarışmadır. YEKA GES 3 yarışması 27 Mayıs 2021 tarihinde toplamda 1.000 MW kapasite tahsisi için gerçekleştirilmiştir.

YEKA GES-3 yarışmasının en önemli özelliği ise kurulacak güneş enerji santrallerinde yerli aksam kullanımı ile ilgili şartların getirildiği ilk yarışma olmuştur.

YEKA GES yarışmaları ilk olarak 20 Mart 2017 tarihinde YEKA GES 1 yarışması ile başlamıştır. YEKA GES 3 ve YEKA GES 4 yarışmaları da yapılmıştır. YEKA GES 2 ise iptal oldu. YEKA GES 5 yarışmaları için de yarışma tarihi henüz kesinleşmedi.

Daha Fazla Bilgi: YEKA Nedir? YEKA ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

YEKA GES 3 Yarışmasını Kim Kazandı?

YEKA GES 3 yarışmasının birden çok kazananı vardır. En fazla kapasite hakkını 7 ayrı bölgede toplamda 105 MW kapasite ile Margün Enerji elde ederken, Gün Güneş Enerjisi de 6 ayrı bölgede 105 MW kapasite hakkına sahip oldu. Ayrıca yarışmalarda Bakırlar Tekstil 75 MW, Eksim Yatırım, HMN Enerji ve YBT Enerji de 70 MW kapasite hakkı elde etti.

YEKA GES 3 Yarışması ile İlgili Öne Çıkan Bilgiler

YEKA GES-3 yarışması 27 Mayıs 2021 tarihinde yapıldı ve yarışma ile ilgili olarak öne çıkan bilgiler de aşağıdaki gibidir.

  • Toplamda 1.000 MW bağlantı kapasitesi hakkı tanındı.
  • Her biri 10 MW, 15 MW ve 20 MW olmak üzere 36 ilde toplam 74 bölge için ayrı yarışma gerçekleştirildi.
  • Yarışmada en fazla kapasite hakkını 7 ayrı bölge ve toplamda 105 MW ile Margün Enerji kazandı. Gün Güneş Enerjisi şirketi de 6 ayrı bölgede 105 MW kapasite hakkı elde etti.
  • Yarışmalarda Bakırlar Tekstil 75 MW kapasite hakkı elde ederken, Eksim Yatırım, HMN Enerji ve YBT Enerji ise 70 MW hak elde etti.
  • KON-TEK 60 MW, Kalyon Enerji de 50 MW kapasite hakkı elde ederek en fazla kapasite sağlayan 8 şirket arasında yer aldılar.
  • En düşük fiyat 18,2 kuruş/kWh, ağırlıklı ortalama ise 21,5 kuruş/kWh oldu.
  • Yarışma kapsamında 2022 Ekim ayı sonu itibariyle 44 adet ön lisans alındı ve 565 MW kapasite için ön lisans alınmıştır. Ama YEKA GES 3 kapsamında henüz devreye alınan bir kapasite mevcut değildir.

Yarışma Sonuçları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu