Güneş Enerjisi

Temiz Enerji Sektörü Depremzedelere Yardım Göndermek İçin Seferber Oldu

Temiz enerji sektörü depremzedelere maddi ve teknik yardım göndermek için seferber oldu.

6 Şubat 2023 saat 04:17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 şiddetinde gerçekleşen deprem, Türkiye’nin doğusundaki 10 ili vurdu. Oldukça yıkıcı etkiye sebep olan deprem felaketinden sonra, temiz enerji sektöründe faaliyet gösteren pek çok firma deprem bölgelerine yardım için hızla harekete geçti.

Sektörden yüzlerce firma depremzedelere hem ayni hem de maddi yardımda bulunurken, birçok firma da arama kurtarma çalışmalarına katkıda bulunmak için ekiplerini bölgeye sevk etti.

Ayrıca pek çok sivil toplum örgütü de çok hızlı bir şekilde harekete geçerek üyelerini bölgeye ulaştırdı.

Temiz Enerji Sektörü Deprem Bölgesindeki İhtiyaçları Karşılamaya Çalışıyor

Yaşanan deprem felaketinin ardından temiz enerji sektöründe bulunan birçok firma temel ihtiyaç malzemelerinin yanında güneş paneli, konteyner ve çeşitli enerji sağlayan alet ve araçlarını bölgeye gönderdi.

Yenilenebilir Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) depremin hemen ardından yaptığı çalışmalar ile üyeleri tarafından sağlanan temel ihtiyaç maddelerini ve konteynerlerini depremden en fazla etkilenen şehirlerden biri olan Hatay’a sevk etti.

GÜYAD Başkanı Cem Özkök konvoy ile birlikte gittiği Hatay’da malzemelerin sevk koordinasyonunda yer alırken, depremden zarar gördüğü için ulaşıma kapatılan Hatay Havalimanı’nın hızla düzeltilmesi ve yeniden hizmete alınması sürecine öncü oldu.

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) ise üyeleri ile gerçekleştirdiği koordinasyon ile Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş illerindeki arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için önemli sayıda teknik bilgiye sahip personeli bölgeye ulaştırdı.

Ayrıca TÜREB üyesi şirketlerde servis bakım, mekanik ve inşaat teknisyeni gibi alanlarda görev alan, zor ve riskli koşullarda çalışma tecrübesine sahip, acil ilkyardım müdahalesi gibi alanlarda eğitimi olan 270’den fazla temiz enerji sektörü çalışan bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına destek verdi.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Üyesi şirketler de sektör adına bölgeye yardım tırı gönderdi. Derneğin güneş paneli üreticisi üyeleri de bağışlayacakları paneller ile deprem bölgesinin aydınlatma ve enerji ihtiyaçlarının güneş enerjisi ile karşılanması için çalışmalara başladı. Dernek üyeleri bölgeye konteyner ve ihtiyaç maddelerinin sağlanması için de düzenli olarak yardım gönderecek.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) de üyeleri arasında gerçekleştirdiği koordinasyon sonucunda bölgeye yardımların etkin şekilde ulaştırılmasına katkı sağladı. Ayrıca dernek, AHBAP Derneği’nden gelen istek doğrultusunda deprem bölgelerinde bulunan konteyner vb. gibi yerlerin aydınlatma ve telefon şarj ihtiyaçlarını karşılamak üzere şebekeden bağımsız Paket Enerji Sistemleri oluşturarak deprem bölgelerine iletmek için çalışmalara başladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu