Enerji Depolama

Tarımsal Üretimde Yenilenebilir Enerji Kullanımı İçin Finansal Destek Verilecek

30 Aralık 2023 Cumartesi tarihli ve 32415 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararları'nda, tarımsal üretimde yenilenebilir enerji kullanımının finansal olarak desteklenmesine yönelik yatırımlar hakkında karar alındı.

Alınan kararlarda tarımsal üretimde yenilenebilir enerji kullanımında finansal destek için Ziraat Katılım Bankası A.Ş. tarafından hazine kâr payı destekli, Ziraat Bankası A.Ş ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından da hazine faiz destekli yatırım ve işletme finansmanının kullandırılabileceği yer aldı.

Yayımlanan kararlara göre sulama birliklerinin, üyelerine dağıtmak için su çıkarma işlemi için gerekli elektrik enerjisini üretmek ve/veya karşılamak üzere, gerçek ya da tüzel kişi tarımsal üreticilerin de basınçlı sulama sistemleri için gerekli elektrik enerjisini üretmek ve/veya karşılamak için yapacakları güneş enerjisi yatırımları tarımsal yenilenebilir enerji yatırımları olarak kabul edilecek.

Bunun yanı sıra sulama birliklerinin yatırımlarında kredi üst limiti 15 milyon TL olacak iken, basınçlı sulama sistemi yatırımları kredi üst limiti hesaplamasına dahil edilmeyecek.

Aynı zamanda diğer tarımsal üretim faaliyetlerinde yenilenebilir/atık enerji kullanımına yönelik yatırımlar da yatırım kredisi desteği kapsamında değerlendirmeye alınacak.

Ziraat Katılım Bankası A.Ş. Tarafından Tarımsal Üretime Dair Hazine Kâr Payı Destekli Yatırım ve İşletme Finansmanı Kullandırılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 8038)

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Hazine Faiz Destekli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 8039)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu