Güneş Enerjisi

Sakarya’da Yıllık 4 bin Hanenin Elektrik İhtiyacını Karşılayacak Güneş Enerjisi Santrali Devrede

Sakarya'da 60 milyon liralık yatırımla yıllık 4 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak Karaman Güneş Enerjisi Santrali (GES) devreye alındı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan konuyla ilgili açıklamada, Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi’nce (SASKİ) çevreci anlayışla yapımı tamamlanan güneş enerjisi santralinde enerji üretiminin resmi olarak başladığı belirtildi.

Karaman Mahallesi’nde 60 milyon liralık yatırımla, 55 bin metrekare alana kurulan 14 bin güneş paneli ile üretilecek elektrik yılda 4 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak elektrik, SASKİ bünyesindeki tesislerde de kullanılacak.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi açıklamasında, kurulu gücü 5 MW (megavat) olacak santralin aynı zamanda milli enerji politikalarına katkı sağlayan projeler arasında yer alacağı vurgulayarak şu ifadeler kullandı:

“Çevreci belediyecilik anlayışımıza yakışır şekilde yürüttüğümüz GES projesi sayesinde enerjinin geleceğine yatırım yaptık. İlgili kurumun yetkilileri yaptıkları incelemelerde sorun olmadığını ve projenin takdir edilmesi gerektiğini belirttiler. Ürettiğimiz elektrik sayesinde ciddi oranda tasarruf sağlayacağız. Sağladığımız tasarrufları ise şehrimize hizmet olarak geri kazandıracağız. Sakarya’nın ilk ve tek arazi tipi güneş enerji santrali hayırlı olsun.”


Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu