Güneş Enerjisi

Kayseri’de Gönüllüler Depremzedeler İçin Güneş Enerjisiyle Çalışan Aydınlatma ve Şarj Sistemi Üretiyor

Kayseri'de 50 kişilik gönüllü grup, deprem bölgesinin elektrik ihtiyacını gidermek için güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma ve telefon şarj sistemi üretiyor.

Kayseri’deki bir atölyede bir araya gelen 50 gönüllü, vatandaşlardan temin ettikleri ampul, panel ve kablolarla güneş enerjili aydınlatma ve telefon şarj sistemi üretiyor. Üretilen sistemler deprem bölgesine yardım götürenler tarafından ulaştırılıyor.

Gönüllülerden biri olan Erciyes Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü mezunu Bahadır Özgün, Anadolu Ajansı muhabiriyle yaptığı röportajda, bir enerji firmasında çalıştığını, arkadaşlarıyla toplanıp ellerinde olan malzemelerle sistem kurulumu yaptıklarını ifade etti.

Özgün televizyonda, deprem bölgesinde en büyük sorunun elektrik olduğunu ve telefonların şarj edilememesi olduğunu gördüklerini anlatarak, “En azından aydınlatma ve telefon şarjını sağlayabilecek sistemler yapmaya karar verdik. Çevremizde bunu yaptığımızı gören, duyan herkes bize destek olmaya başladı. Güneş paneli, şarj kontrol cihazı, kablolar, ampuller konusunda yardımcı oldular. Yaptığımız iş çok büyük noktalara ulaştı. Her gün bu sistemden yaklaşık 450-500 adet üretiyoruz.” dedi.

“2 bine Yakın Aydınlatma ve Telefon Şarj Sistemini Deprem Bölgesine Gönderdik”

Özgün deprem bölgesindeki en büyük sorunlardan birinin yetersiz enerji olduğunu söyleyerek, “Talep gelen noktaya dağıtım yapılıyor. Sistem, 7-8 saatlik aydınlatma sağlıyor. Ayrıca iki telefonu da gün boyu şarj edebiliyor. Gündüz güneşten faydalanarak telefon şarj edilirse akşam aydınlanma süresi 1-2 saat daha uzuyor.” diye konuştu.

Özgün, bugüne kadar 2 bine yakın aydınlatma ve şarj sistemini deprem bölgesine gönderdiklerini belirterek, fabrika sahibinden işçi ve emeklisine kadar birçok kişinin üretime destek verdiğini vurguladı. Ayrıca Özgün, “Öğrencisi de mühendisi de elektrik teknikeri de lise öğrencisi de var. Bu deprem 13 milyondan fazla insanı etkiledi. Bölgeden bize sürekli talep geliyor. Biz bu sistemi yapmaya devam etmek istiyoruz. Bunun için de hem malzeme hem maddi konuda desteğe ihtiyacımız var.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu