Güneş Enerjisi

İrlanda’nın Büyük Ölçekli Güneş Santrali için İlk PPA’si

İrlandalı Allied Irish Banks (AIB), EPC firması NTR p.l.c.’nin iki güneş enerjisi santrali için elektrik satın alma anlaşması (PPA) imzaladı. Santral şu anda İrlanda’nın güney doğusunda yer alan County Wexford’da inşa ediliyor.

Banka, PPA’nın 15 yıllık bir süreye ve açıklanmayan sabit bir fiyata sahip olacağını söyledi. İki güneş enerji santrali, 270’den fazla mülkten oluşan perakende ve ofis ağına hizmet vermek için elektrik ihtiyacının %80’ine kadarını sağlayacak.

AIB, anlaşmanın teknik veya finansal ayrıntılarını sağlamadı.

AIB CEO’su Colin Hunt: “İrlanda’da inşa edilecek iki yeni güneş enerjisi çiftliğinin kurulmasını sağlamak için bu yenilikçi projede NTR ile ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz ve AIB’nin kendi operasyonlarına güç sağlamak için kullandığımız elektriğin tamamen izlenebilir bir yenilenebilir güneş enerjisi kaynağı olarak sertifikalandırılacağını garanti ediyoruz” dedi.

İrlanda şimdiye kadar iki yenilenebilir enerji ihalesi yoluyla çoğunlukla büyük ölçekli güneş enerjisi projeleri geliştirdi. Mayıs ayında tamamlanan en son tedarik uygulamasında, şebeke operatörü EirGrid, 1.534,1 MW güneş ve 414.1 MW rüzgar enerjisi kapasitesi dahil olmak üzere 1.948,2 MW yenilenebilir enerji kapasitesi tahsis etti. Nihai ortalama fiyat 0,09787 € (0,097 $)/kWh olarak geldi.

İlk yenilenebilir enerji ihalesinde, İrlanda makamları 796 MW üretim kapasitesi tahsis etti. Teknolojiden bağımsız açık artırma için ortalama ağırlıklı teklif fiyatı 0,07408 €/kWh idi.


[1] PV Magazine

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu