Enerji DepolamaGüneş EnerjisiRüzgar Enerjisi

Güneş ve Rüzgar Enerjisinin Depolanmasında Yeni Dönem

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz basına yaptığı açıklamada enerji depolama tesislerine yönelik yeni düzenlemelerin yenilenebilir enerjide çığır açacağını belirterek, “Bu düzenlemeyle depolama tesisi kuran herkes enerji yatırımcısı olma ayrıcalığını kazanacak.” dedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, EPDK kurul kararıyla depolamalı elektrik üretim mevzuatı ile ilgili olarak onaylanan değişikliklere ilişkin Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Yılmaz, yapılan düzenlemenin Türkiye’nin şartlarına ve potansiyeline göre yapıldığını belirtti.

Yılmaz onaylanan bu değişikliklerle birlikte elektrik depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcıların, taahhüt ettikleri enerji depolama tesisinin kurulu gücü kadar rüzgar ve güneş enerji santrali kurmak için ön lisans başvurusunda bulunabileceklerini de belirtti.

Açıklamalarında Yılmaz, yapılan bu düzenleme ile depolama tesisi kuran herkesin enerji yatırımcısı olma ayrıcalığını kazanacağının altını çizdi. Ayrıca Yılmaz yerli rüzgar türbini ve güneş türbinin yanı sıra batarya üretiminde de ülkemizin çok hızlı bir gelişim sürecinde olduğunu ve üreten herkesin kazanacağını da vurguladı.

Tüm dünyada yaşanan tedarik sıkıntılarına vurgu yapan Yılmaz, temiz enerjinin öneminin bir kez daha net bir şekilde anlaşıldığını belirten Yılmaz, “Depolama tesisleriyle kendi temiz enerji kaynaklarımızdan maksimum seviyede yararlanacağız ve ülkemizin dışa bağımlılığının azaltılmasına katkı sağlayacağız.” diye konuştu.


Depolama Tesisinin Kurulu Gücü Kadar Yarışmasız GES/RES Kurulabilecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK’nın Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde depolamalı elektrik üretim mevzuatı ile ilgili onaylanan değişikliklere göre, depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcılar, kuracakları depolama tesisi kurulu gücü kadar RES ve GES kurmak için TEİAŞ tarafından herhangi bir yarışma yapılmaksızın EPDK’ya ön lisans başvurusunda bulunabilecekler.

Bu kapsamdaki projeler için de herhangi bir ölçüm zorunluluğu da olmayacak.

Kısmen veya tamamen işletmede bulunan üretim tesislerinden elektrik depolama tesisi kurmayı taahhüt eden lisans sahibi tüzel kişilere, kurmayı taahhüt ettikleri depolama tesisinin kurulu gücünü aşmayacak şekilde rüzgar ve güneşe dayalı kapasite artışının da önü açıldı.

Bu kapasite artışı ise lisans sahiplerinin belirlenen sahaların dışına çıkmaması, işletme esnasında şebekeye verilen gücün lisanslarında belirtilen kurulu gücü aşmaması, TEİAŞ veya dağıtım şirketleri tarafından uygun bağlantı görüşü sağlanması şartı ile gerçekleştirilebilecek. Bu kapsamda gerçekleştirilen kapasite artışları YEKDEM’den de yararlanabilecek.

Enerji Depolama ile Şebeke Sürekliliği Sağlanacak

Kurulacak bu enerji depolama tesisleri ile de kesikli elektrik üretimi yapan güneş ve rüzgar enerji santrallerinde üretilen fazla elektrik depolanarak ihtiyaç halinde tekrar kullanılabilecek. Bu da şebeke sürekliliğine ve esnekliğine ciddi oranda katkı sağlayacak.

Enerji depolamalı elektrik üretim tesisleri bünyesindeki elektrik depolama ünitelerinden gerekli şartları sağlayanlar dengeleme güç piyasasına ve yan hizmetlere katılabilecek.

Enerji depolama tesisleri kapsamında yapılacak elektrik üretim başvurularında rüzgar için asgari kurulu güç 20 MW, güneş için ise 10 MW olacak. Üst limit de 250 MW’ı aşmayacak.

Taahhüt edilen elektrik depolama tesisinin kapasitesi tesisin kurulu gücünü en az 1 saat boyunca sistemde tutabilecek kadar olacak. Örneğin, 100 MW kurulu güce sahip bir enerji depolama tesisinin kapasitesi en az 100 MWh olacak.

Güneş ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinin kurulu gücünün elektrik depolama tesisinin kurulu gücüne oranı en fazla 1 olacak. Yani 100 MW gücünde bir depolama tesisi için en fazla 100 MW kapasitesinde rüzgar ve güneş santrali kurulabilecek.

Enerji depolamalı güneş ve rüzgar enerji santrallerinin dengeleme piyasasında ve yan hizmet piyasasında faaliyet gösterebilmeleri için üretim tesisiyle depolama tesisinin ayrı ayrı ölçüm ve kontrol edilebilmesine imkan sağlayacak şekilde bağlantı yapılabilecek.

Aylık mahsuplaşma yapılan tüm lisanssız üretim tesislerinde de elektrik depolama tesisi kurulabilecek.


[1] Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu