Güneş Enerjisi

Güneş Paneli Camları İçin Önemli Karar

Ülkemizde ithal ürünlere dair bir çok tedbir bulunuyor. Kimi parasal, kimi denetimsel olan bu tedbirler ile bir çok ürünün ithalatında önemli kısıtlamalar söz konusu. Ancak yenilenebilir enerji ve yeşil ekonomiyi teşvik adına alınan son karar Güneş Paneli üreticileri adına bir hayli önemli. Son yayınlanan Resmi Gazete’de Güneş Paneli camlarının ithalatında gözetim uygulaması muafiyetine dair karar alındı.

Ülkemizde cam ürünlerinin yurt dışından alınması, yani ithalatında 2020/1 sayılı tebliğ ile gözetim kararı bulunuyordu. Ancak 24 Ocak 2023 tarihli Resmi Gazete’de bu tebliğde bir muafiyet getirilerek güneş paneli camlarının ithalatında gözetim uygulaması kaldırıldı.

Güneş Paneli

Güneş Paneli Üretiminin Kapasite Raporu Gerekecek

2020/1 sayılı tebliğde yapılan değişiklik kararında, Tebliğin EK-2’sinde yapılan değişiklik ile güneş paneli üretimine ilişkin kapasite raporunun sunulması halinde diğer cam ürünlerinde uygulanan gözetimler kaldırılacak.

Bu karar uyarınca güneş paneli üretiminde kullanılan 7007.19.80.00.15 GTİP kodlu cam ürünler için 2B-İhracatçı-Üretici Bilgi Formu aranmayacak.

Kaynak;

[1] Resmi Gazete Kararı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu