Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisinde Yeni Kapasite Tahsisleri Ocak Ayında Açılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, TBMM Genel Kurulunda dün gerçekleşen 2024 yılı bütçe görüşmelerinde güneş enerjisi santrali yatırımları için durdurulan kapasite tahsislerinin yeni yılda tekrar açılacağını söyledi.

Türkiye’de güneş enerjisi yatırımları için sağlanan kapasite miktarının durumu hakkında da bilgi veren Alparslan Bayraktar halihazırda yaklaşık olarak lisanslı yatırımlar için 10 bin MW, lisanssız yatırımlar için 26 bin MW ve depolamalı yatırımlar için de 33 bin MW olmak üzere toplamda 76 bin MW düzeyinde kapasite tahsis edildiğini açıkladı.

Bakan Bayraktar yatırımcılara sağlanan bu kapasitelerin en kısa zamanda devreye alınmasını beklediklerini söylerken, yeni kapasiteler için süreci Ocak ayından itibaren tekrar açmayı hedeflediklerini kaydetti.

Başvurular 1 Ağustos 2023 itibariyle durmuştu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğine eklenen geçici bir madde ile 1 Ağustos 2023 ile 30 Eylül 2023 tarihi arasında şebeke işletmecilerine yeni tesisler için yapılacak başvurular durdurulmuştu.

Kararın gerekçesi olarak da kapasite duyurulma yönteminde yapılacak değişiklik ile elektronik başvuru altyapısının hazırlanması amacıyla gerekli işlemlerin yürütülebilmesi belirtilmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu