Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi Projelerine KOSGEB Destek Verecek

Ankara Sanayi Odası'nda 450 milyon ABD Doları bütçeye sahip olan Yeşil Sanayi Projesi’nin ilk bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Yeşil Sanayi Projesi’nin KOBİ’lerin ihracat potansiyelini, gümrüklerde getirilecek yeni kurallar ve ihracat için yeni düzenlemelere bağlı olarak koruyabilmeleri ve arttırabilmeleri için devreye alındığını ifade etti.

İbrahimcioğlu, söz konusu projenin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda KOSGEB ve TÜBİTAK eliyle yürütüleceğini vurgulayarak, KOSGEB olarak iki temel alana destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu bu iki alandan birinin KOBİ’lerin enerji maliyetlerini düşürme amaçlı yapılacak güneş enerjisi yatırımları olduğunu ifade ederken, program kapsamında proje başına 14 milyon TL’ye kadar toplamda 160 milyon dolar tutarında bütçe aktaracaklarının bilgisini verdi.

Ayrıca İbrahimcioğlu, diğer alan olan döngüsel ekonomide karbon emisyonunu azaltıcı, enerji verimliliğiyle beraber üretim verimliliğini yükseltecek olan proje yatırımları için ise işletme başına 4 milyon TL olmak üzere toplamda 87 milyon dolarlık bütçeyi işletmelere sunacaklarını aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu