Enerji Depolama

Enerji Projeleri Yatırım Teşvik Düzenlemelerinde Değişiklik Yapıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre enerji projelerine ve deprem bölgesindeki yatırımlara yönelik bazı değişiklikler yapıldı.

Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” düzenlemesinde enerji yatırımlarına yönelik maddeleri de kapsayan bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklere göre, “Yatırım Yeri Tahsisi” başlıklı 16’ıncı maddesine “ve elektrik enerjisi üretimine yönelik yatırımlara” ibaresi eklendi. Buna göre elektrik üretim yatırımlarına yönelik yatırım yeri tahsisi uygulaması sonlandırıldı.

Düzenlemeye bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenen lisanssız güneş ve rüzgâr yatırımlarına yönelik bir hüküm de ilave edildi. Bu yatırımlar için tamamlama vizesi sağlanması için geçici kabul belgesi ile asgari sabit yatırım tutarının sağlandığına ilişkin yeminli mali müşavir raporunun Bakanlığa ibrazı şartı getirildi.

Deprem Bölgesindeki Projeler İçin Teşvik Belgesi Kapsamındaki Haklar Genişletildi

Kararda, eklenen iki geçici madde ile deprem bölgesinde yer alan 11 il ve Sivas’ın Gürün ilçesindeki projeler için teşvik belgesi kapsamındaki haklar genişletildiği belirtildi. 16’ıncı Geçici Madde ile bu bölgedeki projelere sağlanan yatırım teşvik belgelerinin süreleri üç yıl uzatıldı. Ayrıca 17’inci Geçici Madde ile de bu bölgedeki projelerin finansal yükümlülüklerine yönelik bir istisna getirildi.

Maddede, 2024 yılı sonuna kadar teşvik belgeleri sağlanan projelerin yatırımcılarına, 2023 yılı Mart ayı ile 2025 yılı Mart ayı arasındaki dönemde kredi veya finansal kiralama borç ödemelerini yerine getiremedikleri takdirde faiz veya kâr payı desteği ödemeleri açısından geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirilmediğine dair işlem yapılmayacağı vurgulandı.

Geri ödeme yükümlülükleri ödeme tarihlerinden sonra yerine getirilmesi durumunda ise yükümlülüğün vadesinde yerine getirildiği kabul edilerek destek ödemesi yapılacak.

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 6923)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu