Elektik PiyasasıGüneş Enerjisi

Elektrik Piyasasında Yeni Faaliyet Alanı: Toplayıcılık

Sunulan kanun teklifinde elektrik piyasası faaliyet listesine Toplayıcılık ibaresi ile yeni bir faaliyet alanı eklenecek.

Sunulan kanun teklifinde elektrik piyasası faaliyet listesine Toplayıcılık ibaresi ile yeni bir faaliyet alanı eklenecek.

10 Aralık 2022 tarihinde elektrik piyasasında yeni bir faaliyet alanı belirlemek için yapılan kanun değişikliği teklifi torba yasa içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Başkanlığına sunuldu

Bu Torba Yasa’nın 7, 8 ve 9. maddelerine göre 6446 Sayılı Kanununda elektrik piyasasına yönelik faaliyetler listesine Toplayıcılık ibaresi de eklenecek.

Tedarik lisansına sahip veya Toplayıcı tüzel kişiler bu kapsamda anlaşmalı oldukları kullanıcıların tüketim ve/veya üretim uygulamalarını yöneterek, ilgili kullanıcılar adına elektrik enerjisi ve/veya kapasitesinin alınıp satılmasına ilişkin piyasa işlemlerini yürütebilecek ve yan hizmetlere ilişkin tedarik süreçlerine katılabilecektir.

Bu faaliyete ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenecek.


[1] Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

[2] Elektrik Piyasası Kanunu Değişiklik Teklifleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu