Elektik Piyasası

Elektrik Piyasasında Teminat Mektupları Elektronik Hale Getirilecek

Elektrik piyasasında elektronik teminat mektubu zorunluluğu getirildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayımlanan 16 Mart 2024 tarihli ve 32491 sayılı Resmî Gazete’de Kurul Kararı ile organize toptan elektrik piyasalarında faaliyet gösteren piyasa katılımcılarının sunacakları teminat mektupları için elektronik olma zorunluluğu getirildi. 

Ayrıca düzenlemeye eklenen geçici madde ile de 1 Ocak 2025 tarihine kadar mevcut teminat mektuplarının elektronik olanlar ile değiştirilme zorunluluğu getirildi.

Yayımlanan karara göre teminat mektuplarının değeri için TCMB tarafından hesaplamanın yapılacağı günden bir iş günü önce saat 15:30’da ilan edilen döviz alış kuru ile Devlet İç Borçlanma Senetleri için de TCMB tarafından hesaplamanın yapılacağı gün Resmi Gazete’de yayınlanan gösterge niteliğindeki fiyatların temel alınacak.

Düzenlemeye eklenen yeni bir fıkra ile de piyasa katılımcısı tarafından teminat olarak sunulan kıymetlere ilişkin yasal mercilerce verilen ihtiyati tedbir kararlarının veya ilgili kıymetlerin kesin teminat niteliğini ortadan kaldıran diğer durumların piyasa işletmecisi tarafından tespit edilmesi halinde söz konusu kıymetler ilgili piyasa katılımcısının toplam teminat hesabında dikkate alınmaz.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 14/03/2024 Tarihli ve 12495, 12500, 12501 ve 12502 Sayılı Kararları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu