Elektik Piyasası

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

ÇED süreci ile tüketim ve üretim noktaları farklı projeler gibi alanlarda değişiklik yapıldı.

Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan düzenlemeye göre, lisanslı elektrik üretim tesisi sahalarında, aynı ölçüm noktasından bağlanacak şekilde bağlantı ve sistem kullanım anlaşmalarının veriş yönlü sıfır olması kaydıyla lisanssız elektrik üretim tesisi kurulma olanağı getirildi.

Yapılan düzenlemede, lisanssız projelerin Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği (ÇED) kapsamındaki yükümlülükler ile ilgili de güncelleme yapıldı.

Düzenlemede bağlantı anlaşması başvuru sürecinde “Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin Ek-1 Listesine tabi projeler ile ‘ÇED Gereklidir’ kararı verilen projeler” olarak belirlenen yükümlülük kapsamı, 29 Temmuz 2022 tarihli Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamındaki belgenin alınmasına yönelik olarak değiştirildi.

Yayımlanan düzenlemeye göre, üretim ve tüketim noktalarının farklı görevli ve tedarik şirketleri bölgelerinde olacak projelere yönelik başvuruların da 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren uygulanacak.

Yönetmeliğe eklenen 8’inci Geçici Madde ile de lisanssız elektrik üretim tesisleri için 60 gün içinde başvuru yapmaları halinde bir defaya mahsus olmak üzere bağlantı anlaşmasında yazan gücün %10’un üzerinde azaltma yapılabileceği hükmü getirildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu