İklim Değişikliği

Düşük Karbon Hedefi İçin İş Platformu Kurulacak

Türkiye’nin düşük karbon hedefleri için iş platformu kurulacak.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, “Türkiye Sektörel Düşük Karbonlu Yol Haritaları”  konusunda açıklama yaptı.

Geçen hafta yayınlanan ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının da destek sağladığı “Türkiye Sektörel Düşük Karbonlu Yol Haritaları” kapsamında gerekli olan yatırımların harekete geçirilmesi amacı ile özel bir iş platformu kurulacağını söyledi.

Tuerkner yaptığı açıklamada, platform ile proje geliştiricilerinin, teknoloji sağlayıcılarının, ticari finansörlerin ve yatırımcıların bir araya getirilmesinin amaçlandığı bilgisini verirken, platformun kuruluşunda hangi paydaşların yer alacağı ifade edilmedi.

Açıklamada, yol haritalarının Türkiye’nin emisyonlarını olağan senaryoya göre 135 milyon ton azaltması için 70 milyar ABD Doları tutarında yatırıma ihtiyaç duyulduğu ortaya koyuldu. Hazırlanan yol haritaları ile yerel ve uluslararası oyunculara Türkiye’nin karbondan arınmasının hızlandırılması için gereken teknoloji türü ve yeşil finansmana dair net mesajlar verildiğine vurgu yapıldı.

Çalışmaların Avrupa Birliği düzenlemeleri ile uyumlu bir Türkiye Emisyon Ticaret Sistemi kurulması ile endüstriyel karbonsuzlaşmaya yönelik uygun bir pazar ortamının yaratılması gibi politika önerileri sunduğu da bildirilen açıklamada, yol haritalarının kapsadığı dört sektörün aynı zamanda AB’nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması kapsamına girdiğinin de altı çizildi.

18 Mart 2024 tarihinde Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır tarafından, Alüminyum, Çelik, Gübre ve Çimento sektörleri için hazırlanan “Türkiye Sektörel Düşük Karbonlu Yol Haritaları” tanıtılmıştı.

Hazırlanan yol haritalarına göre Türkiye 2053 yılında Alüminyum sektöründe %75, Çelik sektöründe %99, Çimento sektöründe %93 ve Gübre sektöründe %100’lük azaltım hedeflenmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu