Güneş Enerjisi

Dünya’nın En Güçlü Rüzgar Türbini VESTAS V236 İlk Elektriğini Üretti

Yenilenebilir enerji alanında adından sıkça söz ettiren, aynı zamanda dünyanın en güçlü rüzgar enerjisi türbini olan VESTAS V236 ilk elektriğini üretti.

2022 yılında duyurulan dünyanın en güçlü rüzgar türbini Vestas V236 ilk elektrik enerjisini üreterek yenilenebilir enerjiye yeni bir katkı sundu. Türbin şu anda Danimarka’nın büyük rüzgar türbinleri için kullanılan Østerild Test Merkezi’nde gerekli test ve sertifikasyon sürecinden geçiriliyor.

Vestas V236 Rüzgar Endüstrisinin En Büyüğü

Vestas V236 açık deniz prototipi bir türbindir. Türbin tam kapasite çalıştığında 15.0 MW enerji üretiyor. 236 metre rotor çapı ve rüzgar endüstrisinin en büyüğü olan 43.743 metrekare süpürme (swept area) alanına sahip. Bu türbin 280 metre yüksekliğiyle de dünyanın en yüksek türbini konumunda yer alıyor. Türbin 115,5 metre olan bıçak boyutuyla da oldukça işlevsel.

Vestas V236

Tek bir Vestas V236-15.0MW, yılda 80 GWh üretim kapasitesine sahip. Bu da yaklaşık 20.000 Avrupa hanesine enerji aktarımı ve yılda 25.000 otomobilin ürettiği 38.000 tondan fazla karbondioksit tasarrufu yapmak demek. Bu özellikleriyle gelecek için büyük bir enerji kaynağı ve yeşil çevre için önemli bir adım olduğu söyleniyor.

Vestas’ın baş teknoloji sorumlusu Anders Nielsen, “Bu, yeşil enerji geçişini hızlandırma hedefimizde ileriye doğru atılmış büyük bir adım, aynı zamanda Vestas ve ortaklarımız için önemli bir kilometre taşıdır.” diyor. Bu türbinin gelecek yıl Danimarka’daki açık deniz rüzgar çiftliğinde görev yapması planlanıyor. Ayrıca New Jersey ve New York’taki çiftliklerde de kullanılması düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu