Enerji Depolama

Dünya Bankası Kadınlar İçin Yeşil Dönüşüm Kredisi Sağladı

Türkiye'ye 400 milyon dolarlık yeşil dönüşüm kredisi verildi.

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu “Türkiye Sosyal Açıdan Kapsayıcı Yeşil Dönüşüm Projesi” için 400 milyon ABD Doları tutarında finansman sağlanmasını onayladı.

Banka tarafından yapılan açıklamada yeşil dönüşümün etkilerinin eşit olmayan bir dağılım sergilediğine vurgu yapılırken, proje ile Türkiye’nin daha az kalkınmış bölgelerindeki kadınlar, gençler ve diğer kırılgan gruplar için ekonomik fırsatların yaygınlaştırılmasının ve istihdam yaratmanın kolaylaştırılmasının hedeflendiği bildirildi.

Proje ile kadınların ve gençlerin sahibi olduğu ve finansmana erişimde daha sıkı teminat gereklilikleri gibi engellerle daha fazla karşı karşıya kalan 5.000’den fazla mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmeye (MKOBİ) kredi ve hibe desteği sağlanması hedefleniyor.

Sağlanacak bu destekler ile bu işletmelerin yeşil teknolojileri benimsemeleri, karbon emisyonlarını azaltabilmeleri ve taşkınlar ile iklim değişikliğinin diğer etkilerine karşı dirençlilik oluşturabilmeleri amaçlanıyor.

Bununla birlikte proje kapsamında kadınlara ve gençlere ait yeni işletmeler için çekirdek finansman da sağlanacak.

Proje ile ayrıca iklim değişikliğine karşı dirençlilik oluşturma ve azaltma çabalarını teşvik etmek için ilçe ve belediye düzeyindeki tahmini olarak 175 altyapı tesisi yatırımına da destek sağlanacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez onaylanan projeler ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları vurguladı:

Türkiye, beraberinde yeni fırsatlar da getirecek iddialı bir yeşil dönüşüm programına yönelik tüm ekonomi genelini kapsayan bir yaklaşım benimsemektedir. Dünya Bankası Türkiye’nin bu konudaki kararlılığını memnuniyetle karşılamakta ve özellikle kadınlar ve gençler için olmak üzere yeşil dönüşümün faydalarının eşitlikçi ve kapsayıcı olmasını sağlamaya yönelik çabaları desteklemekten mutluluk duymaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu